Vilnius gražus pats savaime, sako Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys, tačiau priduria, kad darbų dar yra devynios galybės. Šeštajame urbanistikos forume jis pristatė miesto viziją ateičiai, kurioje daug vietos skiriama parkams, naujiems centrams ir senųjų statinių prikėlimui antram gyvenimui.
Gaivins esamas erdves, nesiplės į pakraščius
Pasak architekto, mieste yra daug neišnaudotų erdvių, kurias galima pritaikyti konversijai (persitvarkymams, pakeitimams – red. past.).
Anot jo, planuojama didelį dėmesį skirti gatvių tinklo sutvarkymui. Ketinama neapriboti vien didžiosiomis, bet skirti dėmesio ir mažesniosioms. „Pirma, reikia apimti aukštybinių pastatų zoną Lvovo, Konstitucijos prospekte ir mažesnes gatveles – Krokuvos, Kernavės, Daugėliškių gatves. Galvojame Lvovo gatvę sutvarkyti taip, kad atsirastų pulsuojančių aikščių sistema. Pirmoji iš aikščių jau šiek tiek realizuota ties Verslo burėmis. Prie aikščių planuojama įrengti ir dviračių takus“, - pasakojo A. Blotnys.
Kernavės gatvės sankryžoje su Daugėliškio gatve numatomas riedutininkų parkas ir kitos viešosios erdvės.
„Mūsų pasiūlytame projekte yra numatyta rekonstruoti krantinę. Pagrindinis tikslas – išsaugoti žaliąją zoną, tik ją aptvarkyti, kadangi ji tarp miestiečių labai populiari“, - sakė architektas.
Naujos centrų statybos ir Lukiškių kalėjimo likimas
Dešiniajame Neries krante norima renovuoti kompleksą šalia Universalinės parduotuvė. Detalus planas jau yra baigtas.
„Labai gerai, kad su Teisingumo ministerija pajudėjo įkalinimo įstaigų iškėlimas. Ką darysime su Lukiškių kalėjimu - nežinau, tačiau teko matyti straipsnį, kaip kalėjimai gali būti verčiami į viešbučius“, - teigė A. Blotnys. Vizitiečių bažnyčioje, anot jo, yra minčių įrengti sanktuariumą (vietą, kur saugomos kurios nors religijos šventenybės, relikvijos – red. past.).
Parkų rekonstrukcijos, japoniško sodo kūrimas
Yra planų, idėjų ir pasiūlymų sutvarkyti ir Lukiškių aikštę. „Jeigu žiūrėtume į mūsų viešąsias erdves, miestas yra virtęs automobilių stovėjimo aikštelėmis. Bent jau miesto centrinėje dalyje mums reikia kažkur tuos automobilius sukišti. Belieka juos slėpti po gatvėmis arba aikštėmis“, - atkreipė dėmesį architektas. Preliminariai skaičiuojama, kad miesto centre, įrengus požemines aikšteles, jose galėtų tilpti apie 1,5 tūkst. automobilių.
Planuojami teminiai klasteriai
Dar vienas vizijose braižomas klasteris – Teisingumo. Jis turėtų kurtis apie Prokuratūros teritoriją. „Esame padarę detalų planą, kur sukelsime visus teismus. Atsikels teismai iš Gedimino prospekto, Žygimantų gatvės, iš Kalvarijų gatvės ir Aukščiausias teismas nuo Parlamento. Turėsime visus teismus vienoje vietoje“, - apie ateities planus kalbėjo architektas. Šio projekto investicijų vertė siektų apie 190 mln. Projektas dienos šviesą galėtų išvysti apie 2017 m.
Planuojama atkasti Didžiosios sinagogos pirmąjį aukštą
Tyrimai, anot architekto, buvo atlikti kartu su Kultūros paveldo departamentu, konkursą laimėjo architektė – Tsila Zak. „Dabar yra daromi projektiniai pasiūlymai, po to bandysime buvusius sinagogos fragmentus atstatyti“, - pasakojo A. Blotnys.