Išsivysčiusiose šalyse minimali produkto savikaina arba kaina turi ribas. Sukurta, veikianti, prižiūrima teisinė sistema daugiau mažiau užtikrina minimalias pragyvenimui reikalingas pajamas, saugias darbo sąlygas. Be to, įmonėms taikomos įvairios taršos apmokestinimo priemonės, tad saugoma ir mus visus supanti gamta.
Sąžiningos prekybos (angl. „Fair Trade“) judėjimas
Jau prieš kelias dešimtis metų prasidėjęs „Sąžiningos prekybos“ judėjimas su vartotojų pagalba bando spręsti įsišaknijusias besivystančių šalių problemas.
Sąžiningos prekybos organizacija licencijuoja besivystančiose šalyse esančius ūkius, įmones, tuo užtikrindamos, jog jos atitinka sąžiningos prekybos standartus: legaliai samdomi darbuotojai, nemažesnis nei minimalus atlygis už darbą, saugios darbo sąlygos, jokios diskriminacijos, nedirba vaikai iki 15 metų, darbuotojams sukurta galimybė jungtis į nepriklausomas organizacijas, kurios atstovautų jų interesus, įmonės veikla ar ūkiai vystomi siekiant nuolat mažinti neigiamą poveikį gamtai ir t. t.
Sąžininga kaina
Licencijavus ūkį, sąžiningos prekybos organizacija atstovauja gamintoją bei padeda jam surasti pirkėjų, kurie už produktus sutiktų mokėti sąžiningą kainą, t. y. kainą, kuri padengtų ir tiesiogines (darbuotojų darbo užmokesčiai ir pan.), ir netiesiogines (gamtos išteklių saugojimas) veiklos sąnaudas bei, žinoma, duotų pelno.
Taip pat licencijuotai įmonei mokama ir papildoma kasmetinė priemoka, kuri įmonės darbuotojų valia išleidžiama miestelio bendruomenės poreikiams.
„Tai yra sąžiningos prekybos priemoka, kad ūkiai ir darbininkai, kurie priklauso „Fair Trade“ sistemai, galėtų gautą papildomą priemoką investuoti į savo bendruomenės gyvenimą, pavyzdžiui: statyti mokyklas, tiesti kelius, kasti šulinius. Pas mus tai atrodo savaime suprantama, nes tuo rūpinasi savivaldybės. Yra šalių, kur tai nėra savaime suprantama“, – teigė Tomas Taškauskas.
Pelno perskirstymas
„Fair Trade“ sistemoje dvigubai daugiau – apie 40% tenka plantacijų savininkams ir jų darbuotojams. Taigi yra išlošiama, nes yra šiek tiek sutrumpinama prekybos ir perpardavinėtojų grandinė, tad didesnė kainos dalis atitenka besivystančių šalių gamintojams,” - kalbėjo pašnekovas.
Pasitikėti sertifikavimu ar ne - spręsti mums. Bet kol kas tai bene vienintelis didelio masto judėjimas, siekiantis sumažinti skurdžių besivystančių šalių gamintojų ir darbuotojų išnaudojimą.
Laida „Atsakingi už gamtą“ transliuojama pirmadieniais 11.05 val.
Visą šios laidos įrašą galite išgirsti ČIA.