Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai suka lizdus ant elektros linijų atramų, kur jiems įsikurti retsykiais padeda ir žmonės. Tačiau, atkreipiame dėmesį, kad elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinės vieta. Taip pat ir dirbtinų lizdaviečių įrengimas ant oro linijų atramų nėra tinkama išeitis ne tik elektros tinklui, bet ir gandrams.
Pasitaiko atvejų, kai nuo elektros iškrovos ant oro linijų atramų sukrauti gandralizdžiai suliepsnoja. Prilietę elektros laidus gandrai neretai yra mirtinai traumuojami elektros srovės, dėl krentančių lizdų kyla grėsmė ir žmonėms. Elektros tinkle įvyksta gedimai, o klientams tai reiškia nepatogumus dėl nutrūkusio elektros energijos tiekimo.
Dėl šių priežasčių gandralizdžių perkėlimo darbus ESO vykdo jau ne vienerius metus. Bendrovė perkelia tik tuos lizdus, kurie kelia pavojų paukščiams, žmonėms ir elektros skirstymo tinklui. Per 2020–2021 m., šalindama gedimus ir suderinus su Aplinkos apsaugos agentūra, ESO perkėlė per šimtą gandralizdžių. Praeitą sezoną – 111 lizdų.
Lizdai saugiai perkeliami į netolimą aplinką – ne toliau kaip 100 m. atstumu nuo pirminės jų vietos. Tai atliekama stengiantis nepadaryti žalos paukščiams, perimvietes perkeliant ar paprasčiausiai sutvarkant taip, kad šios nekenktų elektros tinklui ir nekeltų grėsmės aplinkai ir žmonėms.
ESO savo eksploatuojamų elektros skirstomųjų tinklų zonoje gali atlikti tik tuos darbus, kurie yra tiesiogiai susiję su elektros tinklų technine priežiūra ir remontu. Pastebėjus elektros tinklui grėsmę keliantį gandralizdį ir nurodžius konkrečią jo vietą, bendrovė saugiai jį perkeltų.
Raginame visuomenę atsakingai žiūrėti į paukščių apsaugą – nekurdinti gandrų ant elektros stulpų. Gandrų labui, tai pat prašome gyventojų ar savivaldos pagalbos bei visų rūpestingų žmonių įsitraukimo, randant ir padedant gandrams įsikurti natūraliose perimvietėse – medžiuose, o ne ant elektros tinklo atramų.