„Filmuotoje medžiagoje matote jų auginimo akvariumą ir antrąjį medūzų gyvenimo ciklą. Medūzas muziejaus biologai dabar augina patys. Pirmąsias įsigijo iš Olandijos“, – rašo Lietuvos jūrų muziejus
„Pirmajame etape medūzos sudeda kiaušinėlius, iš kurių išsirita lervos. Jos nusėda ant akvariumo sienelių ir virsta mažais polipais. Polipas – dar tik medūzos užuomazga. Medūzos gyvenimas susideda iš dviejų stadijų: polipo ir jau tos, kurią mes matome muziejaus akvariume, ar jūroje – suaugusios medūzos.
Polipai ant akvariumo sienelės, o natūralioje aplinkoje, pvz., ant akmens, daugindamiesi nelytiniu skilimo būdu sudaro kolonijas. Toks dauginimosi būdas panašus į augalo dauginimąsi ūgliais. Laboratoriniame akvariume polipai maitinami ką tik išsiritusiais vėžiagyviais – artemijų nauplijais.
Muziejuje nuolat yra auginama tokia polipų kolonija“, – teigiama muziejaus feisbuke.
Medūzos yra išties įdomūs sutvėrimai. Kai specialistai nori išauginti naują medūzų būrį ekspoziciniam akvariumui, tam tikrą dalį polipų deda į šaldytuvą 3-4 savaitėms. „Taip dirbtinai jiems sukuriam žiemos poilsio efektą“, – rašo jie.
Po šio laiko polipai išimami, pakeliama temperatūra ir jie ima gyventi „pavasario ritmu“.
„Tada dalis polipų pradeda strobiliuoti – nuo jų atsiskiria efyros. Tai – pirminė jau pelaginės medūzos forma. Pelaginė – ta, kuri gyvena plazdendama vandenyje. Efyros maitinamos tuo pačiu artemijų nauplijumi ir po truputį užauga iki tokių mažų medūziukių, kurias matome filmuotoje medžiagoje.
Kai jos užauga iki 5 cm, keliauja į akvariumą ekspozicijoje. Ten gyvena 8 mėnesius, po to, pakeičiamos naujomis, vėl išaugintomis iš tos pačios polipų kolonijos“, – aiškinama įraše.
Vaizdo įrašą filmavo ir komentavo Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Nika Puteikienė.