Garsus augalų kolekcininkas ir kraštovaizdžio architektas Vladimiras Eicher-Lorka norintiesiems nustebinti užsukusius į sodybą draugus pataria auginti daugiametį žydintį augalą diktoną.
Linksmino draugus
„Sode prie mūsų namų buvo nepaprastai daug įvairių ir retų augalų. Tėtis buvo žinomas selekcininkas. Mums, vaikams, daugiausia džiaugsmo kėlė diktonas. Žinojome, kad jam žydint, tylų ir karštą vasaros vakarą netoli stiprų aromatą skleidžiančio krūmelio užbrėžus degtuką, pasigirs gana garsus sprogimas ir švystelės liepsna. Taigi smagindavomės patys ir džiugindavome draugus“, – prisiminė Vladimiras.
Diktonas – daugiametis, galintis užaugti net iki metro aukščio vaistinis aromatinis augalas. Lapai plunksniški, sudaryti iš mažų lancetiškų lapelių. Krūmelis žydi nuo vasaros pradžios iki vidurio. Žiedynai – aukštos stačios kekės. „Diktonus turėtų auginti bitininkai, nes tai labai medingi augalai. Jų žiedai visada pilni bičių ir kitų nektaru mintančių vabzdžių“, – sakė Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodo mokslo darbuotoja Renata Miklušytė.
Kairėnuose įkurtame VU Botanikos skyriuje diktonai auginami jau labai seniai. Pasak pašnekovės, yra bent dvi šios augalų rūšies atmainos: Dictamnus albus cv. White su baltais žiedeliais. Jis laikytinas tipine rūšimi. Jo žiedai skleidžia citrinos žievelę primenantį kvapą, o blyškiais rožiniais žiedeliais su ryškesniais rožiniais dryželiais Dictamnus albus cv. Pink pasižymi švelnesniu, mažiau juntamu citrinos žievelės kvapu su migdolų ir vanilės priemaiša. Ši diktono atmaina dažniau nei baltai žydinti auginama soduose, tačiau jų abiejų savybės labai panašios.
Mėgsta pasmaguriauti šliužai
„Baltieji diktonai aptinkami nuo centrinės ir pietinės Europos iki pat Kinijos ir Korėjos sausuose miškuose bei pievose. Gerai auga sausesnėse, gerai drenuotose, kalkingose dirvose. Visai netinkamos jiems auginti sunkios ir šlapios dirvos. Šie augalai pakantūs nedideliam pavėsiui, tačiau geriausiai auga atviroje saulėtoje vietoje. Baltieji diktonai gali išgyventi ir ganėtinai šaltomis žiemomis (kai vidutinė metinė temperatūra – apie 4 oC). Jiems reikalingos vasaros su bent keliomis itin karštomis dienomis“, – pasakojo R.Miklušytė.
Mokslininkė perspėjo, kad nemažai žalos diktonams gali pridaryti šliužai, kurie pavasarį ypač mėgsta pasmaguriauti jaunais ūgliais, tad reikia pasirūpinti, kaip juos apsaugoti nuo kenkėjų.
Jautrios šaknys
Diktonai dažniausiai dauginami sėklomis, kurios vasarai baigiantis sėjamos į vazonus. Pirmą žiemą diktonų daigeliai laikomi nešildomame šiltnamyje. „Sumaniusieji auginti diktonus turi žinoti, kad jų šaknys labai jautrios, tad reikia stengtis jų nepažeisti, saugoti nuo apdžiūvimo, todėl į nuolatinę vietą reikėtų perkelti labai atsargiai ir kuo greičiau.
Tinkamiausias tam metų laikas – vėlyvas pavasaris ar vasaros pradžia, kai baigiasi šalnos, – aiškino pašnekovė. – Diktonai gali būti dauginami ir dalijant kerą anksti pavasarį ar rudeniop, bet dėl šaknų jautrumo sunkiai prigyja. Todėl, padalijus kerą, atskirtas jo dalis patartina pasodinti į vazonus ir bent metus laikyti šiltnamyje.“
Vaistingos visos diktono dalys
Medicinoje naudojami diktonų žiedynstiebiai, lapai bei šaknų žievė. Šios augalų dalys turi antihelmintinių, antispazminių, diuretinių, aromatinių savybių. Diktonai ir iš jų pagaminti preparatai vartojami virškinimo sutrikimams gydyti, skrandžio veiklai tonizuoti. Geriant ir išoriškai jo preparatai vartojami odos ligoms gydyti (ypač egzemai). Šaknys, kaip vaistinė medžiaga, renkamos ir nužievinamos rudenį. Nulupta žievė iš karto pjaustoma nedideliais gabalėliais ir džiovinama gerai vėdinamoje vietoje. Gerai išdžiovintai ji būna trapi ir beveik bekvapė.
Lapų užpilas vartojamas kaip arbatos pakaitalas. Jis labai gerai stimuliuoja virškinimo traktą. Homeopatiniai vaistai, pagaminti iš šviežių diktonų lapų, vartojami įvairioms moteriškoms ligoms bei vidurių užkietėjimui gydyti. O džiovintų lapų milteliai, lygiomis dalimis sumaišyti su pipirmėtėmis, vartojami sergant epilepsija.
Gali ir degti
Šiuo metu Vakarų medicinoje tai nepopuliarūs ir mažai naudojami augalai. Panašios rūšies augalų šaknų žievė yra vartojama kinų medicinoje kaip antibakterinė, šaldanti priemonė. Diktono sudėtyje yra apie 3 proc. (sausoje augalo masėje) eterinio aliejaus, kuris naudojamas kosmetikoje.
„Šį eterinį aliejų augalas išskiria karštą ramią dieną. Būtent dėl jo uždegus degtuką pasigirsta sprogimas. Literatūroje rašoma, kad diktonas neretai užsiliepsnoja ir gali degti iki kelių dienų, pats nenukentėdamas. Dėl to šis augalas dar vadinamas „degančiu krūmu“, – sakė pašnekovė. – Pastaruoju metu diktonas dažniausiai auginamas kaip aromatingas dekoratyvus augalas, labai tinkamas žolynų sodeliams ar puošniems bordiūrams formuoti.“
Nepatartina patiems, be profesionalo priežiūros, gamintis ir vartoti diktono preparatų. Šaknys ir žiedai naudojami žolinių preparatų gamyboje, tačiau jie yra toksiški!