Lietuvoje tradiciškai žiemoja apie 60 rūšių paukščiai, o žiemą sutiktos (kai kurios – labai atsitiktinai) net 164 rūšys.
Tik dalis žiemoti liekančių paukščių gali būti globojami – maitinami, priviliojami į slėptuves, iškeltus inkilus. Kai kurios rūšys mūsų siūlomu lesalu niekada nesidomi, yra labai savarankiškos ir nepriklausomos.
Visų pirma, tai miško paukščiai – daugelis genių, pelėdos, kurtiniai, tetervinai, jerubės. Šios rūšys yra mūsų krašto senbuvės, todėl retai susiduria su maisto stygiaus problemomis. Kita vertus – kurtiniai ir tetervinai mielai lesa papilto žvyro akmenukus, reikalingus grubiam žiemos maistui (kurtiniai bent porą žiemos mėnesių lesa tik pušų spyglius) virškinti, plėšrieji paukščiai ir pelėdos maitinasi jiems pasiūlyta sumedžiotų laukinių žvėrių ar paskerstų naminių gyvulių mėsa.
Medžiotojų pakabintus nuluptus šernų kailius noriai mėzdruoja, laupo kėkštai, riešutinės ir keleto rūšių geniai. Beje, kiekviename regione paukščių poreikis globos priemonėms gali skirtis. Žinoma, kad Sibire kurtiniai gali būti lesinami, jiems pakabinant nekultus avižų pėdus. Lietuvoje tokių mūsų pastangų kurtiniai „nesuprastų“.
Visada sakoma, kad žiemą mūsų globą „priima“ tik dalis vandens paukščių rūšių. Tuo visai nesidomi Baltijoje žiemojančios sibirinės gagos, ledinės ir juodosios antys, nuodėgulės, kragai, narai, klykuolės. Panašiai elgiasi vidaus vandenyse žiemojančios nardančios antys ir didieji (kai kada – likę žiemoti mažieji) dančiasnapiai.
Tačiau sunkmečiu šios nuostatos gali pasikeisti. Tuo teko įsitikinti Vilniuje, Žvėryne lesinant Neries properšoje žiemojančias antis. Didžiosios antys čia glaudžiasi kelių metrų pločio properšoje, kartu su jomis laikosi pora gulbių nebylių.
Tačiau prieš porą savaičių visai užšalus upei, čia apsigyveno trejetas didžiųjų dančiasnapių (dvi patelės ir patinėlis). Kurį laiką buvę baikštūs, paukščiai suprato, kad žmogaus atnešamas lesalas gali būti puiki priemonė išgyventi. Dabar dančiasnapiai, paprastai mintantys tik žuvelėmis ir vandens bestuburiais, lesa batoną, konkuruoja su antimis ir savo puošnumu džiugina paukščių globotojus.