„Gamtoje šitie vėžliukai nebūtų išsiritę iš kiaušinių, sudėtų prie pat kelio“, – pasakojo Dzūkijos ir Suvalkijos Saugomų teritorijų direkcijos biologinės įvairovės ir apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Žydrūnas Sinkevičius, pakeliui iš Veisiejų regioninio parko lankytojų centro į atokią Lazdijų rajono vietą, kur tarp ledyno sustumdytų kalvų telkšo nedidelis natūralus meldais apaugęs vandens telkinys.
Bet prieš kelionę į laisvę Kauno zoologijos sode išperintiems vėžliukams dar teko atlaikyti gausaus suaugusiųjų ir ypač vaikų dėmesį. Mažieji smalsuoliai tiesiog netvėrė džiaugsmu, penktadienį prie Veisiejų regioninio parko lankytojų centro išvydę dėžėje tarp lapų judančius vėžliukus.
Veisiejų regioninio parko lankytojų centro patarėja Aistė Balevičiūtė primygtinai prašė smalsuolių kuo mažiau liesti vėžliukus rankomis, bet leido juos fotografuoti. Tačiau pamačiusi, kiek džiaugsmo mažiems ir vyresniems gamtos mylėtojams suteikia pažintis su „gelažinėmis varlėmis“, nebarė ir tų, kurie neatsispyrė pagundai paimti vėžliuką į rankas.
„Pradėjome nuo projekto, kurio metu gerinome balinių vėžlių buveines, iškasdami naujus vandens telkinius ir gilindami senas kūdras. O jau tada pamatėme, kad atkurti vėžių populiaciją padėtų ir toks kiaušinių surinkimas iš jiems pavojingų vietų.
Kauno zoologijos sodo herpetologams buvo nupirktas specialus inkubatorius ir jau apie dešimtmetį jie mums grąžina jau paaugintus vėžliukus. Per tą laiką suaugusių ir galinčių daugintis balinių vėžlių čia padaugėjo nuo 300 iki ne mažiau kaip 500“, – kalbėjo Ž. Sinkevičius.
Gamtoje balinių vėžlių kiaušinių dėtimis mėgsta pasmaguriauti lapės, jauniklius medžioja pilkieji garniai. Bet svarbiausia, pasak Ž. Sinkevičiaus, kad vėžliai pasirinktų tinkamas žiemojimo vietas – gilesnius šaltiniuotus vandens telkinius, kurie net per stipriausius šalčius neįšąla iki dugno.
Paleidžiant vėžliukus į vandenį, pagal jau spėjusią susiformuoti tradiciją, kiekvienam iš jų suteikiamas vardas. Gamtininkus prie vandens atlydėjęs Seimo narys Vilius Semeška sakė du jo paleistus vėžliukus pakrikštijęs savo dukrų vardais.
Paleisti į laisvę vėžliukai neskubėjo slėptis tarp vandens augalų, išvydę žmogų sukinėjosi prie kranto, tikėdamiesi būti pamaitinti, o drąsiausias netgi taikėsi kąsti į pirštą Ž. Sinkevičiui.
Baliniai vėžliai yra reliktinė ir vienintelė vėžlių rūšis, gyvenanti Lietuvoje, nuo 1976 metų įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Didžiausios jų populiacijos yra Lazdijų rajone – Metelių ir Veisiejų regioniniuose parkuose.
„Atvažiuokit pas mus ir pavasarį, kai skaičiuojam varles“, – atsisveikinant kvietė A. Balevičiūtė.