Specialistų manymu, laukinių gyvūnų skaičiaus atsigavimą lėmė sugriežtinta apsauga, medžioklės draudimai ir tai, jog kaip niekada daug žmonių iš kaimo vietovių keliasi gyventi į miestus.
Per paskutinius keletą šimtmečių sąlygos gyvūnams Europoje nebuvo labai palankios. Medžioklė, buveinių praradimas ir aplinkos tarša – visa tai lėmė smarkų gyvūnų skaičiaus mažėjimą.
Gausėjo stumbrų, bebrų ir vandens paukščių
Tačiau naujausioje ataskaitoje mokslininkai užfiksavo atvirkštinį reiškinį – populiacijų augimą. Mokslininkai ištyrė 18 žinduolių ir 19 paukščių rūšių sutinkamų visame žemyne ir nustatė, jog nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio visų rūšių atstovų (išskyrus Ispanijos lūšį) pagausėjo.
Labiausiai augo stumbrų, bebrų, baltagalvės stačiauodegės anties, trumpasnapės žąsies ir baltaskruostės berniklės populiacijos. Jų visų skaičiai per paskutinius penkis dešimtmečius išaugo daugiau nei 30 kartų. Stambiausių plėšrūnų, tokių kaip rudasis lokys, pagausėjo dvigubai.
„Laukinių gyvūnų skaičiaus augimas prasidėjo po Antrojo pasaulinio karo, penktajame - šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Žinoma, šių skaičių dar negalime lyginti su tuo kas buvo 17-18 a., bet po truputį prie to artėjame,” – sakė Fransas Schepersas.
Lietuvos laukiniai gyvūnai klesti apleistuose laukuose
Laukinių gyvūnų skaičiaus didėjimo Lietuvoje priežastys panašios kaip ir kitur Europoje.
„Šiokią tokią įtaką padarė žemės reforma. Buvo apleista daug dirbamų laukų, laukiniams gyvūnams atsirado daugiau erdvės gyventi. Taip pat mažiau technikos – mažiau trikdymo,“ - sakė specialistas. Milžinišką bebrų populiacijos augimą per pastaruosius dvidešimt metų lėmė melioracijos griovių nepriežiūra: apleistuose kanaluose atsiradus daugiau vandens, pradėjo želti augmenija, o tai pritraukė bebrus ir sukūrė idealias sąlygas jų veisimuisi.
Lietuvoje meškų reintrodukacija neįmanoma
Pašnekovo teigimu griežtesnė medžioklės kontrolė taip pat lėmė kai kurių gyvūnų skaičiaus augimą: „Pavyzdžiui, briedžiai yra ekonomiškai svarbi rūšis. Kai gyvūnų ima mažėti, atitinkamai mažiau išduodama ir licenzijų.“
Kita vertus, mokslininkas aktyvios gamtos apsaugos vaidmens nesureikšmino, priešingai nei ataskaitą parengę britų tyrėjai.
Viena iš ataskaitoje minėtų didžiųjų plėšrūnų rūšių, rudieji lokiai, Lietuvoje negyvena. Šie gyvūnai į Lietuvą retkarčiais užklysta iš Baltarusijos, tačiau ilgam neapsistoja, nes jiems neužtenka miškų ploto. Nors Vakarų Europoje populiarėja laukinių gyvūnų reintrodukacija (dirbtinis seniau tose teritorijose gyvenusių, bet išnykusių gyvūnų įveisimas), žinduolių specialistas teigia, jog šioje srityje mums tikrai nereikia vytis:
„Kalbant apie meškas, jų tikrai nereikia reintrodukuoti. Tiesiog nėra čia jai talpos, tokia operacija nebūtų sėkminga,“ - teigė jis. Dėl kitų gyvūnų, pavyzdžiui, bebrų ar vilkų netyla skundai, šių populiacijų didėjimu ypač nepatenkinti ūkininkai.
Laukiniai gyvūnai – paskata ekoturizmo plėtrai
Europos Sąjungai priėmus Paukščių ir Buveinių direktyvas pavyko nuo išnykimo apsaugoti nemažai rūšių. Prie to prisidėjo ir specialios apsaugos programos. Nors dalyje Europos kai kurie saugomi gyvūnai yra vis dar medžiojami, leidžiamų sumedžioti individų skaičius yra griežtai reguliuojamas.
Ne visi teigiamai reaguoja į šį laukinių gyvūnų, ypač didžiųjų plėšrūnų, atsigavimą. Ūkininkai įvairiose Europos šalyse nėra patenkinti vilkų populiacijų augimu, nes šie gyvūnai kelia pavojų jų gyvuliams. Pasak ataskaitos, ši priešprieša – laukinių gyvūnų ir ūkininkų – vis aštrėja, todėl vyriausybės turėtų pasiūlyti atitinkamus kompensacijos mechanizmus. Taip pat teigiama, jog kaimo bendruomenės pasipelnytų iš didėjančio gyvūnų skaičiaus, nes laukiniai gyvūnai pritraukia ekoturistus, kurie suaktyvina vietos ekonomiką.
Situacija Europoje - išskirtinė
Mokslininkas taip pat teigė, jog šis laukinių gyvūnų skaičiaus augimas Europoje gali būti laikinas. „Toliau augant žmonių skaičiui, didės maisto, dirbamos žemės poreikis, o tai tiesiogiai paveiks laukinių gyvūnų populiacijas. Jeigu būsime neatsargūs, nesirūpinsime jų išsaugojimu, netrukus vėl imsime prarasti šiuos gyvūnus,“ - sakė specialistas.