Pastebi pirmuosius vieversius
Lietuvos ornitologų draugijos narys, ornitologas Julius Morkūnas pripažįsta, kad į Lietuvą jau pamažu grįžta pirmieji paukščiai. Tiesa, jų pulkai dar nedideli, tačiau pirmieji „žvalgai“ jau dirba savo darbą.
Ir apskritai gamtininkai, įvertinę gamtos ženklus, spėja, kad tikroji žiema į Lietuvą jau nesugrįš.
Pirmieji paukščiai stebimi dar ne masiškai, tačiau, jeigu ir toliau laikysis panašūs orai, paukščių netruks sugrįš ir daugiau.
Ornitologai tikrojo pavasario atėjimą sieja su pirmųjų augalų sužydėjimu, medžių pumpurų išsiskleidimu, rūšinės įvairovės padidėjimu, masiniu paukščių sugrįžimu. Kalbinamas ornitologas tikino nematantis gamtoje ženklų, kurie galėtų įspėti apie dar galimai sugrįšiantį šaltį.
Žibučių rado gruodį
Kauno marių regioninio parko vyr. specialistas, biologas Giedrius Vaivilavičius pripažino pirmųjų žibučių radęs dar gruodžio mėnesį, todėl stebint gamtą labai sudėtinga pasakyti, kada gi tas pavasaris ateis iš tikrųjų.
Jo teigimu, šiemet vyravusi neįprastai šilta žiema susuko galvas ir medžiams – kai kuriems jų pradėjo brinkti pumpurai. Ir žibutės pradėjo skleistis gruodžio mėnesį, o tai, anot pašnekovo, nėra visai normalu. Tačiau gamtos kataklizmų būta visais laikais, tiesiog žmogaus atmintis yra pakankamai trumpa, kad juos visus atsimintų.
Jo teigimu, tikrasis pavasaris ateina tuomet, kai po šiltų liūčių ima ir viskas sužaliuoja. Taip pat tikrasis pavasario atėjimo ženklas – šalpusnis, apsipylęs geltonais žiedais.
„Kai jis sužydi, laikoma, kad atėjo tikrasis pavasaris. O paskui yra daug kitų gamtos virsmų – pražysta blindė, nubunda kamanės. Tada ateina vadinama jorija, kai viskas sužaliuoja, jorėja. Bet tai būna balandžio antroje pusėje, labiau link vasaros. Tuomet būna ir stipresnės perkūnijos, kurios supurto žemę. Šiuos virsmus, jeigu nuolat būni gamtoje, gali matyti. Bet tuomet turi kažkur gamtoje gyventi, mieste tokių dalykų labai nesijaučia“, - tikino Kauno marių regioninio parko vyr. specialistas. Šiuo metu, anot biologo, klevų sula jau turėtų tekėti, tačiau gali būti, kad dar ne visur. O štai beržų sulai tekėti dar anksti.
„Kai yra atlydžiai, bet dar likęs įšalas žemėje, teka klevo sula, tuo tarpu iš beržo sula pasipila tik tuomet, kai atšyla žemė ir teka sula tol, kol beržo pumpurai išsprogsta“, - teigė pašnekovas.
Ar sugrįš žiema – žino tik ponas Dievas
Smalsaujantiems, ar tikrasis pavasaris greit ateis ir ar dar gali sugrįžti žiema ir parodyti savo charakterį, teks nusivilti – tokio atsakymo neturi net gamtininkai.
Jo teigimu, nujausti, kada ateis pavasaris, kokia bus vasara, gali nebent tie, kurie labai ilgai gyvena arti gamtos, ją stebi ir gali daryti ilgalaikius stebėjimus.
„Tai paprastai jaučia tie, kurie nugyvena ilgą gyvenimą, yra daug matę, mato pokyčius, tai yra natūrali statistika jų galvoje, jie tai suvokia. Kadangi dar neturiu tokio jausmo ir skaičiavimo, nesu dar 90 metų, tai numatyti sunku“, - juokėsi pašnekovas.
Pavasaris į Vilnių turėtų ateiti kovo viduryje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) specialistai jau ne vieną kartą yra atkreipę dėmesį, kad kalendorinio pavasario pradžia yra nekintanti ir visada skelbiama kovo 1-ąją, o štai klimatologinio pavasario data svyruoja.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, remiantis 1981-2010 m. klimato norma, Vilniuje klimatologinis pavasaris vidutiniškai ateina kovo 17 d. Pajūryje temperatūra tampa teigiama 1-2 savaitėmis anksčiau nei Rytų Lietuvoje.
Per pastaruosius 6 metus klimatologinio pavasario pradžia Vilniuje nebuvo tokia vėlyva, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Štai, pavyzdžiui, 2008 metais pavasaris atėjo vasario 21 d., 2009 - kovo 9 d., 2010 - kovo 18 d., 2011 - kovo 11 d., 2012 - kovo 11 d. ir tik 2013-ieji metai pasižymėjo kaip itin vėlyvo pavasario metai. „Vėluojantis pavasaris“ tąkart atėjo tik balandžio 10 d.
„Kiekvienas metais klimatologinio pavasario data gali labai skirtis (svyruoja 5 savaičių ribose), tačiau bendra daugiametė tendencija yra tokia, kad klimatologinis pavasaris ateina vis anksčiau. Išskirtinė buvo 2013 metų situacija, kai žiema užsitęsė ir pavasaris atėjo vėlai, tačiau šie vieni metai dar nerodo jokios klimato tendencijos“, - sakė J. Kilpys.