„Žiema – metas kai varliagyviai ir ropliai yra pasinėrę į organizmo persikrovimo būseną, t. y., žiemos sąstingį. Tuo metu šių šaltakraujų gyvūnų organizmas faktiškai pasineria į letargo miegą. Sulėtėja jų virškinimas, kvėpavimas, širdies plakimas.

Žiemos sąstingio metu varliagyvių ir roplių organizmas energijos gauna degindamas per aktyvųjį sezoną sukauptas maistines medžiagas, kurios organizme yra „susandėliuotos“ baltymų ir riebalų pavidalu!“, – sako G. Paškevičius.

Anot jo, ne visi gyvūnai žiemą atlaiko ir sulaukia pavasario.

„Dalis taip žiemojančių gyvūnų pavasario nesulaukia, kitaip tariant, užmiega ir nebepabunda... Taip gali nutikti jei gyvūnas buvo per silpnas, ligotas, sukaupęs nepakankamai maistinių medžiagų, pasirinko netinkamą vietą žiemoti ar buvo nepalanki žiema, kurios temperatūra labai svyravo“, – tikina jis ir priduria, kad kartais prie gyvūno žūties prisideda ir žmonės.

Gerardas Paškevičius

„Kartais į sąstingį pasinėrusį šaltakraujį gali pražudyti ir žmonės, kurie visai netyčia, pavyzdžiui, vykdydami eilinius ūkio darbus, aptinka žiemojančius varliagyvius ar roplius.

Jei aptikote tokį gyvūną atkėlę kažkokią jo pasirinktą slėptuvę – lentą, rąstą, šieno ruloną ar kt. – idealiausia būtų vėl gyvūną uždengti jo pasirinktoje slėptuvėje ir palikti kaip radote. Tokiu atveju gyvūnas turėtų nenukentėti, jei tik bus laiku uždengtas ir paliktas netrukdomas!

Jei negalite gyvūnui grąžinti jo slėptuvės, tuomet geriausia būti paimti žiemojantį padarėlį ir jį tiesiog perkelti į tinkamą vietą sąstingiui.

Teisingiausia perkeliant gyvūną būtų naudoti pirštines, kad nepaliktumėte žmogaus kvapo (jį gali suuosti plėšrūnai) ir kad ant rankų esančiu prakaitu ar naudota parfumerija nepakenktumėte (jei tai yra varliagyvis) jo jautriai odai“, – aiškina G. Paškevičius.

Gamtininkas sako, kad perkeliant gyvūną į naują vietą sąstingiui reikia įvertinti kelis dalykus.

„Paėmus žiemojantį gyvūną padėkite jį ten, kur jis būtų apsaugotas nuo šalčio ir kieme galinčių apsilankyti plėšrūnų, pavyzdžiui, kačių, kiaunių, šeškų... Tinkamos vietos, kur varliagyvis ar roplys sėkmingai peržiemotų galėtų būti: rąstų, šakų krūvos, komposto krūva, sugriebtų rudeninių lapų krūva...

Taip pat svarbu suprasti, kad tai neturėtų būti šilta vieta, nes sąstingiui reikalinga temperatūra turėtų būti aukščiau 0°C, idealiausia +4°C“, – atkreipė dėmesį gamtininkas ir pakvietė esant neeilinei situacijai kreiptis į jį tiesiogiai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją