Dažnai tenka padėti
D. Makavičius dažnai sulaukia skambučių iš gyventojų, kai šie kur nors aptinka šikšnosparnį. Gyvūnai neretai patenka į žmogaus aplinką, ypač žiemos metu, kai keičiasi orai ir žiemavietėse tampa per šilta, tad tenka ieškoti naujų.
Abu šiuo metu gamtininko namuose gyvenantys šikšnosparniai yra rudieji nakvišos – tai didžiausia Lietuvoje vietinių šikšnosparnių rūšis.
„Žmonės skambina įvairiais klausimais dėl šikšnosparnių: randa juos savo aplinkoje arba nori prisivilioti – iškelti inkilą.
Šikšnosparnis buvo rastas patalpoje visiškai išsekęs, buvo matyti kaulai. Dabar jis yra beveik pasiekęs savo svorį, tačiau reikia stebėti, ar nėra kitų pasekmių.
Šikšnosparniai iki žiemos įmygio turi priaugti svorio, kad sėkmingai sulauktų pavasario. Dabar orai jau atvėsę, vabzdžiai nebeskraido, todėl pasimaitinti jam nėra kuo.
Jei lauke temperatūra nukrenta žemiau 5-6 laipsnių šilumos, jie praktiškai nebesimaitina. Kol nėra minusinės temperatūros šikšnosparniai būna laikinose vietose, o kai dar labiau atvės perskris į nuolatines žiemavietes. Šiuo metu jie laikinai įminga, kad galėtų taupyti energiją, saugotų sukauptą kūno masę, taigi tamsiuoju paros metu jų skraido jau daug mažiau. Lapkritis – kovas yra šikšnosparnių žiemojimo laikas.
Kadangi šis šikšnosparnis į bėdą pateko dėl žmogaus kaltės, mūsų moralinė pareiga jam padėti. Jei natūraliai būtų nukentėjęs nuo kokio plėšrūno, tai jau būtų gamtos reikalai“, – pasakoja gamtininkas.
Ką daryti radus
Gamtininkas paaiškino, kaip elgtis, jei radote šikšnosparnį namų aplinkoje.
„Jei aptikote šikšnosparnį dienos metu, geriausia įdėti jį į dėžutę. Kad ir kartotinę nuo batų. Reikia padaryti skylučių, galima įdėti medžiagos gabalą, kad jam nereikėtų būti ant kartono. Įdėti kokį nedidelį indelį su vandeniu ir palikti iki tamsos.
Sutemus išnešti į lauką (arba galima į balkoną), atidaryti dėžutės dangtelį, tą medžiagos kraštą permesti, kad jam būtų kaip išlipti ir palikti jį. Jei šikšnosparnis pateko į kambarį, jau sutemus reikėtų atidaryti langus, uždaryti duris, išjungti šviesą ir išeiti į kitą kambarį. Jis susiorientuos ir pats išskris“, – sako gamtininkas.
Pranešti apie rastus šikšnosparnius ir pasiteirauti, kaip jiems suteikti geriausią pagalbą, gyventojai gali paskambinę Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijai telefonu +37062030707.