Tik gervės tyli. Rymo, tvarkosi plunksnas. Šiuo, ikilizdiniu laikotarpiu, jos leidžia naktis pasirinktoje perėjimui teritorijoje arba balose laukuose, kur gali įsibristi į vandenį ar tupėti vidur balos ant žolių kupsto ir taip saugiai leisti naktį.
Likus 20, gal 15 minučių iki saulės tekėjimo, kažkur tolumoje sutrimituoja pirmoji gervių pora, už gero kilometro kitapus – atsako antra. Pagaliau suklykia ir mano kaimynės. Ši sąšauka trunka geras penkias minutes, vėliau gervės aprimsta, pajuda iš vietos, ir keistai išsitempę žingsniuodamos ima leisti keistą kurkiantį garsą. Garsas vis stiprėja, priekyje einanti patelė pamažu išskečia sparnus, pasilenkia, o patinas užšoka jai ant nugaros ir atlieka koopuliaciją – meilės aktą.
Po jo gervės vėl užtrimituoja, o patinas neretai ima ir šokti. Jei vienu meilės aktu nepasitenkinama – po 5-10 minučių jis gali būti pakartotas. Vėliau gervės aprimsta, ima lesioti, vėl tvarkyti plunksnas ir dažniausiai išskrenda kur nors papusryčiauti.
O kas šiuo metu vyksta gamtoje, galite išvysti geriausiose Lietuvos laukinės gamtos fotografų klubo NATUREPHOTO.LT savaitės nuotraukose.