Braiso kanjono nacionalinis parkas įsikūręs pietvakarinėje Jutos valstijos (JAV) dalyje. Šis kanjonas, ne visai tikras kanjonas. Tarp kalnų niekada netekėjo upė. Šis kalnų masyvas labiau primena didžiulį natūralų erozijos suformuotą amfiteatrą.
Turistai šią vietą mėgsta dėl keistų, smailėjančių uolų darinių, geologų vadinamų hudais (ang. Hoodoo). Kadaise tos uolos buvo kalnai, bet milijonus metų veikiami vėjo, vandens, ledo ir saulės po truputį trupėjo, kol įgavo dabartinę išvaizdą. Didžiausi hudai siekia virš 60 m aukštį, o kanjone vyraujančios raudona, oranžinė ir balta spalvos tiek kiekvienu posūkiu sukuria įspūdingus reginius.
Geologai aiškina, kad tokie procesai nėra didelė retenybė, nors vienoje vietoje paprastai nesusiformuoja tiek daug hudų. Apie 200 kartų per metus virš kalnų iškrenta sniegas arba lietus. Vandens ar ledo lašeliai patenka į kalnų tarpus, kur šaltesnėms dienom šąla ir nanomilimetras po nanomilimetro skaldo uolieną. Ir tai jau tęsiasi bent 200 mln. metų. Manoma, kad dabar per 50 – 100 metų viršūnės sutrumpėja apie 30 cm.
Braiso nacionalinis parkas unikalus JAV, nes niekur kitur nerastumėte tokios gausybės hudų. Taip atsitiko todėl, kad tokios pat sudėties Didžiojo kanjono ar Siono nacionalinio parko kalnai yra kur žemesniame aukštyje nuo jūros lygio, todėl čia susiformavo kitoks klimatas.
Braiso kalnus 1850 m. atrado Mormonų pionieriai. 1928 m. kanjonas buvo paskelbtas nacionaliniu parku. 14,5 tūkst. hektarų užimantis Braiso nacionalinis parkas, neskaitant įspūdingo grožio, lankomas kur kas rečiau nei Didysis kanjonas ar Siono nacionalinis parkas, nes yra daug atokesnėje vietoje ir neturi gerai išvystytos infrastruktūros.
ČIA galite pasidairyti po Braiso nacionalinį parką neišeidami iš namų.