Daugelio požeminio vandens baseinų (15) kiekybinė ir cheminė būklė yra gera, juose vykdomas priežiūros monitoringas. Penki požeminio vandens baseinai buvo įvertinti kaip rizikos, nes šių vandenviečių požeminiame vandenyje dėl gamtinių priežasčių chloridų ir sulfatų koncentracija viršija geriamojo vandens standartų reikalavimus. Šiuose baseinuose nuo 2013 metų pradėtas vykdyti probleminių kokybės rodiklių monitoringas.
2010–2012 metais Lietuvoje buvo išgaunama ~380 tūkst. kub. m per dieną gėlo vandens iš 1 794 registruotų vandenviečių. Požeminio vandens kiekis, kurį galima paimti iš vandeningųjų sluoksnių nenusekinant išteklių ir nepakenkiant paviršinėms ekosistemoms, yra vadinamas turimais ištekliais.
Daugiausia požeminio vandens – rytinėje šalies dalyje
Požeminio vandens ištekliai Lietuvoje pasiskirstę netolygiai – daugiausiai požeminio vandens yra rytinėje ir pietrytinėje šalies dalyje, taip pat prie Neries ir Nemuno slėnių. Mažiausiai – Vidurio Lietuvoje.
Apsaugos juostos – vandens kokybei užtikrinti
Regionuose 2013 m. azoto junginių koncentracija neviršijo geriamojo vandens standartų reikalavimų. Tik lokaliose vietose – dažniausiai urbanizuotose teritorijose – nitratų koncentracija priartėja prie didžiausios leistinos koncentracijos, kuri yra 50 mg/l, o amonio koncentracija siekia ~2,4 mg/l ir keletą kartų viršijo didžiausią leistiną.
Vandens kokybę dažnai lemia gamtinės sąlygos
Fluoridų ir amonio jonų koncentracija tiesiogiai nuo eksploatacijos nepriklauso.
Sudėtingiausia situacija Joniškio požeminio vandens baseine. Net 84 proc. vandenviečių sulfatų koncentracija yra didesnė nei 250 mg/l, be to, matoma sulfatų didėjimo tendencija. Susieti sulfatų koncentracijos augimą su požeminio vandens eksploatavimu duomenų nepakanka.
Viršutinio devono Stipinų požeminio vandens baseinuose sulfatų koncentracija išlieka stabili.
Suvalkijos baseine eksploatuojami kreidos vandeningieji sluoksniai. Juose gėlą požeminį vandenį prastina chloridų jonų koncentracijos, jos apima 76 proc. vandenviečių. Šiuo metu požeminio vandens baseine matoma chloridų koncentracijos mažėjimo tendencija.