Nors šiuo metu yra kalendorinė žiema, vaizdai gamtoje – lyg ankstyvą pavasarį.

Daiva Proščepenkienė pasidalijo nuotraukomis, kuriose matyti prasiskleidę gėlių žiedai. Jos padarytos Radviliškyje gruodžio 31 d.

Gruodžio 30 d. pavasariškų kadrų padarė ir Ligita Vaitiekienė iš Mažeikių. Ji rašė: Tokių Naujųjų metų neprisimenu, kad žydėtų žalčialunkis, gencijonas ir kiaulpienės... Sraigės nemiega, kuisiai skraido.“

Gruodžio 27 d. Druskininkuose žydinčius augalus taip pat užfiksavo Danutė Kazlauskienė.

Anksčiau gamtininkė Nomeda Vėlavičienė yra pasakojusi, kad žiemą per atšilimą pastebimi kiaulpienės, katilėlio, našlaičių, saulučių žiedai, tačiau jie iš tiesų nepranašauja pavasario. Šie augalai labai ilgai žydi – iki vėlyvo rudens, tad užklupęs sniegas juos paslepia ir jie vėl pasirodo jam nutirpus.

Nors šią žiemą sniego dar mažai tebuvo, ilgesnį augalų žydėjimą ar sužydėjimą iš naujo greičiausiai paskatino šiltesni nei įprasta orai.

Klimatologai sako, kad metai išties buvo neįprasti. „2024-ieji labiausiai pasižymėjo labai šiltais ir dažnai vyravusiais sausais orais“, – metus reziumavo „Meteo.lt“.

Anot klimatologų, pasiekta nemažai su šiluma susijusių rekordų.

„Netrūko ir šilumos rekordų: užfiksuota 18 naujų + 2 buvo pakartotinai išmatuoti. Taip pat, fiksuota aukščiausia kovo mėnesio oro temperatūra (25,5 °C, Druskininkai; ankstesnė rekordo reikšmė buvo kur kas mažesnė ir siekė 21,8 °C).

Be to, kalendorinis 2024 m. pavasaris buvo šilčiausias šalies stebėjimų istorijoje. Dėl to augalija šiemet sužaliavo ypač anksti.

Taip pat rekordiškai šiltas ir labai saulėtas buvo rugsėjis (jau antrus metus iš eilės), kuris padovanojo mums ketvirtą vasaros mėnesį“, – aiškino ekspertai.

Jie pridūrė, kad anomalią šilumą dažnai lydėjo ir kritulių trūkumas: „Dėl šiltesnių orų daugiau drėgmės išgaruodavo, o kritulių irgi iškrisdavo mažiau nei vidutiniškai. Jeigu ne itin gausus lietus liepos gale, tuomet šie metai, tikriausiai, būtų sausiausi per daugiau nei 60 metų.

Apibendrinus, galime teigti, jog 2024-ieji buvo ~2 laipsniais šiltesni už daugiametę 1991–2020 m. normą (arba net ~3 laipsniais už 1961–1990 m. laikotarpio vidurkį).

Metinis kritulių kiekis buvo maždaug dešimtadaliu mažesnis už normą. Saulės spindėjimo trukmė – artima daugiamečiam vidurkiui, o vidutinis metinis vėjo greitis – truputį mažesnis nei vidutiniškai.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją