Ar lapės gudrumas - tik pasakose?
Tik pasakų lapės yra gudruolės. Gamtoje jos nors ir atsargios, pastabios ir jautrios, tačiau joms labai toli iki vilko ar net kai kurių kanopinių žvėrių. Dar viena svarbi lapių savybė, joms neretai kainuojanti kailį, yra drąsa ar akiplėšiškumas. Kitaip nepavadinsi jų naktinių žygių po kiemus, šniukštinėjimo pasieniais (ryte žmonės randa ženklų, kad jos, gali būti, pasistiebdamos netgi žiūrėjo pro langą vidun) ir gyvenimo greta judrių kelių. Čia jas vilioja ant kelio žūstantys gyvūnai, kurių likučius galima ramiai triauškinti. Tačiau kartais atrodo, kad lapės, įsitaisę plynam lauke už keliasdešimties metrų nuo greitkelio, čia atėjo pasigrožėti mašinomis...
Tačiau lapė žvalgosi ir ieško tikrai ne žmonių: joms reikia kitų lapių. Pradžioje - jų pėdų, nes jos labai kvepia. O pabėgėjus pėdomis, galima surasti vietas - žolės kuokštus, kupstus, kuriuos kitos lapės ženklino savo šlapimu. Tik esant sniegui galima suprasti, kiek lapių gyvena mūsų aplinkoje.
Vestuves švęsti lemta ne visoms
Nors per keletą paskutinių metų jų gerokai sumažėjo, tačiau dabar, lapėms pradėjus vienoms kitomis domėtis, laukuose galima rasti jau ne lygius, vienon linijon „subertus“ pėdsakus, bet takus, kuriuos išmynė vestuvių laukiančios lapės.
Tik šį metą, kai lapės nieko nebodamos dienas praleidžia laukuose, galima suprasti, kiek jų yra gamtoje. Be to, akylas stebėtojas nustatys, kokia lapių dalis serga. Lietuvoje didelių pastangų dėka buvo suvaldyta pasiutligė, tačiau lapės (beje, ir mangutai), esant didesnei jų gausai, serga niežais.
Žinoma, taip galvojame mes, žmonės. Lapės dabar žvalgosi, tyrinėja, kas iš jų tarpo ruošiasi šios žiemos vestuvėms, suranda vienos kitų takus ir lūkuriuoja. Juk tada bus linksma...