Naujas eksperimentas atskleidė, kad kamanės, nepaisant smėlio grūdelio dydžio smegenų, gana lengvai susitvarko su vadinamąja „Keliaujančio pardavėjo problema". Tai klasikinis uždavinys, kurio tikslas yra rasti trumpiausią maršrutą tarp daugelio taškų, kiekvieną iš jų aplankant tik vieną kartą.
Londono universiteto mokslininkų teigimu, kamanės yra pirmieji žinomi gyvūnai, gebantys išspręsti šį uždavinį, ir jos tai daro kiekvieną dieną. „Jos lankosi žieduose, išsibarsčiusiuose daugelyje vietų, ir, kadangi sunaudoja daug energijos skrydžiui, ieško paties trumpiausio maršruto", - sako dr. Nigelis Raine'as.
Kompiuteriai šią problemą išsprendžia lygindami visų alternatyvių maršrutų ilgį. Kamanėms tokie skaičiavimai būtų per sudėtingi, tačiau jos vis tiek įsigudrina rasti atsakymą. Kaip jos tai padaro, specialistai dar nesupranta.
Per eksperimentą su kompiuteriu valdomomis dirbtinėmis gėlėmis mokslininkai stebėjo, ar kamanės žiedus lanko ta pačia tvarka, kuria pirmąkart juos rado, ar ieško kitų kelių. Susipažinę su gėlių išsidėstymu, vabzdžiai greitai rado trumpiausią maršrutą.
Atradimas padės ne tik geriau suprasti, kaip kamanės apdulkina javus ir laukinius augalus: galbūt čia yra ko pasimokyti ir žmonėms.
„Mūsų gyvenimo būdas priklauso nuo tinklų, tokių, kaip keliai, Internetas ir parduotuvės, - rašoma mokslininkų pranešime spaudai. - Perpratę, kaip kamanės išsprendžia savo problemas su tokiomis mažomis smegenimis, mes galėtume pagerinti ir savo tinklų darbą, sutaupydami daug kompiuterių laiko."