Matyt, dėl tokio artumo, paukščio dydžio ir spalvų derinio gandrus visada matome, stebime ir apie juos daug žinome. Apie jokią kitą paukščių rūšį tiek nekalbame, neskiriame dėmesio, mūsų nejaudina jų problemos. Tik gandrus puolame gelbėti, auginti jų jauniklius, tvarkyti lizdus. Tik gandrų reikalais rūpinamės taip pat nuoširdžiai, kaip ir savaisiais.
Neseniai baigėsi Europos Sąjungos lėšomis finansuotas baltųjų gandrų būklės įvertinimo, lizdų tvarkymo, apsaugos projektas. Jo metu atliktos lizdų apskaitos – dabar žinome, kad kasmet Lietuvoje peri 20 – 21 tūkstantis baltųjų gandrų porų. Mūsų šalyje esanti populiacija – viena didžiausių, čia gandrai gyvena tankiausiai.
Vidurvasarį atsiranda gandrų vienišių
Tiesa, dažnai klausiama: o kiek gandrų turime iš viso? Kaip nebūtų keista, tačiau pateikti labai tikslų skaičių beveik neįmanoma. Kasmet lizduose užauga vis kitas jauniklių skaičius, nuo 1 iki 5, dažniausiai 2 – 3. Tačiau didžiausia paklaida atsiranda dėl neperinčių, pulkais gyvenančių gandrų, kuriuos suskaičiuoti sunku. Jie gali klajoti, keliauti vis į naujas maitinimosi vietas.
Matyt, tame yra tiesos, nes kasmet Lietuvą palieka ne mažiau 30 – 40 tūkstančių jauniklių, jų visų sugrįžimas pavasarį neliktų nepastebėtas. Tačiau dalis gandrų, kuriems tik vieneri metai amžiaus, parskrenda. Tą liudija žiedai, kuriais ženklinami lizduose augantys jaunikliai.
Gandrai irgi „žaidžia šeimas“
Perskaityti tai, kas yra įspausta žieduose, dabar paprasta: žiedai platūs, raidės ir skaičiai juose dideli ir ryškūs, pro žiūroną matomi iš toli. Žiedai gandrams dedami virš kelio, taigi – būna matomi net jiems braidant vandenyje ar einant per žolę. Paskutiniais metais dalis gandrų jauniklių žieduojama spalvotais (žaliais) žiedais, kurie matomi dar geriau.
Sugrįžę trečiajį pavasarį, tokie gandrai jau suka tvirtus lizdus ir klajoti su vienišių pulkais nesiveržia, maža to - netupia prie jų netgi išskridę į pievas žiogauti.