Skaitytoja Jolita, viešėdamas pajūryje su draugu, Kuršių nerijoje aptiko savo ūsų ilgumu nustebinusį vabalą. GRYNAS.lt susisiekė su Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Vabzdžių skyriaus vedėju Romu Ferenca ir paprašė jo pakomentuoti, kas tai per gyvis.
„Nuotraukoje yra ilgaūsis pušiagraužis (lot. Acanthocinus aedilis). Tai ūsuočių (lot. Cerambycidae) šeimos atstovas. Šioje nuotraukoje yra patinas, jų antenos (ūsai) gali būti iki 6 kartų ilgesnės už kūną, patelių antenos gerokai trumpesnės“, -aiškino R. Ferenca.
„Vabzdžiams tai labai svarbus organas, todėl neretai vabzdžių antenos būna labai išvystytos, sudėtingos konstrukcijos, sudarytos iš kelių, keliolikos ar keliasdešimties narelių. Šie nareliai tarpusavyje sujungti paslankiai, todėl vabzdžiai laisvai gali judinti „ūsus“ bet kuria kryptimi. Kartais vabzdžių antenos stebina savo dydžiu ar sudėtinga forma“, - toliau dėsto specialistas.
R. Ferenca sako, kad ilgaūsio pušiagraužio lervos vystosi po pušų žieve ir medienoje, todėl Lietuvoje tai nėra reta rūšis, šių vabalų dažnai galima pamatyti šviežiose pušynų kirtavietėse ant kelmų ar rąstų.