Nauja rūšis
Institutas žinią paskelbė pirmadienį.
„Pernai rugpjūčio 27 d. 21 val. 25 min. 31 sek. Pasvalio r. užfiksuotas didysis nakviša (Nyctalus lasiopterus). Praskrendančio šios rūšies šikšnosparnio ultragarsinius signalus įrašė PTPI tyrimams naudojamas stacionarus ultragarso detektorius SM4BAT, o rūšį pagal signalų spektogramas nustatė šių įrašų analizę atliekantis ekspertas.
Papildomai rūšies identifikavimą patvirtino ir užsienio ekspertas. Atsižvelgiant, kad tai antrasis atvejis, kai rudeninės migracijos laikotarpiu šios rūšies šikšnosparniai apsilanko Lietuvoje, galima teigti, kad Lietuvos šikšnosparnių sąrašas pasipildė nauja rūšimi“, – rašė PTPI šikšnosparnių ekspertas Remigijus Karpuška.
Anot jo, didysis nakviša yra didžiausia ir viena iš rečiausių Europoje gyvenančių šikšnosparnių rūšių, garsėjanti tuo, kad kartais medžioja net smulkius paukščius.
„Manoma, kad Lietuva yra už šiaurinio šios rūšies paplitimo arealo ribos ir šiuo metu arčiausiai Lietuvai žinoma jų veisimosi vieta yra už maždaug 280 km – Baltarusijos pietinėje dalyje šalia Pripetės esantis pelkynas.
Pagal neseniai publikuotus duomenis, GPS-GSM siųstuvu pažymėtas didysis nakviša (pirmų metų patelė) dėl nežinomų priežasčių nuo migracijos maršruto pasukęs į šiaurę 2020 m. rugsėjo 25 ir 26 d. dienas praleido Lietuvoje lanku praskrisdamas kiek šiauriau Vilniaus ir piečiau Kauno. Dabartinis didžiojo nakvišos praskridimo stebėjimas yra Lietuvos šiaurinėje dalyje ir, tikėtina, tai taip pat yra migruojantis individas“, – pridūrė specialistas įraše.
Žiemą dažnai patenka į namus
Šiuo metu šikšnosparniai žiemoja. Anksčiau gamtininkas ir Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos vadovas Deividas Makavičius pasakojo, kad šaltuoju metų laiku žmonės dažnai su šikšnosparniais susiduria akis į akį, mat keičiantis orams žiemos sąstingyje buvę gyvūnai išsibudina ir keliauja ieškoti naujų žiemojimo vietų, taip neretai patekdami į gyvenamuosius pastatus, laiptines, sandėliukus ar net pašto dėžutes.
D. Makavičius sako, kad radus šikšnosparnį reikia nepamiršti saugumo. Taip pat svarbu įvertinti, ar gyvūnui viskas gerai.
„Pirmiausia reikėtų stengtis gyvūnui sukelti kuo mažiau streso, nes jis yra laukinis, nėra pripratęs prie žmonių. Būtų geriau šikšnosparnį imti su pirštinėmis, nes kelios jų rūšys gali gindamosi prakąsti žmogaus odą. Žinoma, dažniausiai tokiu metu rasti šikšnosparniai yra apatiški, jų kūno temperatūra būna sumažėjusi, todėl jie nesikandžioja, tik gąsdina prasižiodami“, – įspėja gamtininkas.
Pašnekovas teigia, kad kai lauke šalta ar nusimato minusinė temperatūra, galima gyvūną laikinai globai iš nepatogios vietos parsinešti namo: „Reikia rasti vėsesnę patalpą, tada jis sunaudos mažiau energijos, jam reikės mažiau maisto medžiagų. Tinka rūsys, įstiklintas balkonas, jei ten nėra minusinės temperatūros.“
Anot jo, rasti šikšnosparniai paprastai būna ištroškę, todėl juos reikėtų pagirdyti vandeniu. „Kai šikšnosparnis tampa aktyvesnis, pradeda judėti atsinešus į namus, jam reikėtų duoti atsigerti vandens. Pakaktų tiesiog prikišti šaukštelį su vandeniu prie jo nasrų. Taip pat jį reikėtų įdėti į batų dėžutę ( tai daiktas, kurį žmonės dažniausiai turi namuose). Būtų gerai patiesti kokios nors medžiagos, kad gyvūnui būtų maloniau, ir įdėti negilų indelį su vandeniu.
Jeigu naktį bus pliusinė temperatūra, namuose jį galima palaikyti iki tamsos, o tada paleisti lauke sutemus. Galima paleisti ir per balkoną. Geriausia tai daryti kuo arčiau tos vietos, kur jis aptiktas, nes ten jis gerai orientuosis. Galima apsimovus pirštines jį kaip paukščiuką palaikyti ant delno, jis susiorientuos ir nuskris. Kitas būdas – padėti dėžutę su juo kur nors aukščiau saugioje vietoje, palikti iš dėžutės kyšoti audinio gabalą, kuriuo galėtų išlipti, ir kažkur atokiau palaukti, kol jis išskris“, – aiškina šikšnosparnių žinovas.
Manoma, kad Lietuvoje nuolat gyvena 14 rūšių šikšnosparnių, kurie daugiausiai minta vabzdžiais. Gamtininkas sako, kad šylant klimatui rūšių gali padaugėti.
Pranešti apie rastus šikšnosparnius ir pasiteirauti, kaip jiems suteikti geriausią pagalbą, gyventojai gali paskambinę Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijai telefonu +37062030707.