Didysis baublys (Botaurus stellaris) – garninių (Ardeidae) šeimos paukštis.

Lietuvoje įvairiose vietose dar vadinamas: rėkliu, buku, kaukučiu, bubliu, ūpu, dūku.

Buvienė

Aukšta ir tankia augalija (ypač nendrėmis ir švendrais) gausiai apaugę vandens telkiniai.

Paplitimas

Tinkamose buveinėse aptinkamas visame krašte, bet visur negausus. Žiemoja nereguliariai ir retai – žinomi tokie atvejai Žuvinto ežere.

Aptinkamas kovo – rugsėjo mėn. Gyvena gausiai augalija apaugusiuose vandenyse.

Lietuvoje retas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys

Dydžiu pastebimai mažesnis už baltąjį gandrą. Kūno forma bei skridimo siluetu labiausiai primena pilkuosius garnius.

Didžiąją laiko dalį praleidžia augalijos tankmėje, kur suka lizdą ir maitinasi smulkiais gyviais, daugiausia stuburiniais. Tipiškoje buveinėje kūno apdaras paukštį labai maskuoja, todėl jį pamatyti tenka retai. Veisimosi laikotarpiu didesniuose vandens telkiniuose kai kada perskrenda iš vienos vietos į kitą, todėl pastebimas dažniau. Trikdomas paukštis nuskrenda arba stengiasi išlikti nepastebėtas – nurimsta maskavimosi poza (išsitempia ištiesdamas į viršų kaklą ir snapą).

Dažniausiai esant paukščių veisimosi metu sužinoma iš jų tuoktuvių labai charakteringo balso.

Abiejų lyčių paukščių išvaizda panaši. Apdare vyrauja gelsvai ruda spalva, jis išmargintas ryškiais tamsiais išilginiais dryžiais ir smulkiu skersiniu raštu. Skrisdamas ilgesnį atstumą, kaip ir garniai, sulenkia kaklą, todėl šis atrodo trumpesnis, nei yra iš tiesų. Skrenda lėtai.

Nuo pilkojo garnio lengviausia atskirti iš apdaro spalvų, mažesnio dydžio. Nuo mažųjų baublių skiriasi dydžiu (šie perpus mažesni).

Jaunikliai išvaizda labai panašūs į senius, tik viršugalvis ir "ūsai" yra ne juodos spalvos, o rudi. Be to, "ūsai" trumpesni nei suaugusių.

Lizdą krauna žolių tankmėje ant žemės. Gegužės mėn. deda 4-6 šviesius matinius kiaušinius. Peri 25-26 dienas. Gaudo žuvis, varles, įvairius vandens bestuburius.

Balsas

Tuoktuvių balsas – labai garsus, bet duslus bumbsėjimas "hu-pumb, hu-pumb". Frazė paprastai kartojama 3–5 kartus 2–3 s intervalu.

Panašų garsą galima išgauti pučiant orą lūpomis pro tuščio butelio kaklelį. Jis dažniausiai girdimas naktį ir anksti ryte net kelių kilometrų atstumu. Bendravimo balsas skrendant – trumpas "kau" – taip pat dažniausiai girdimas naktį.