„Kol kas didžioji visuomenės dalis žino tik vieną gulbių rūšį – gulbę nebylę, kurią dažnai vadina tiesiog „gulbe“, ir labai nustemba sužinojusi, kiek skirtingų gulbių rūšių galima sutikti Lietuvoje“, - rašoma Lietuvos ornitologų draugijos pranešime.


Lietuvoje aptinkamos gulbė nebylė ir gulbė giesmininkė peri šalyje, o kitos dvi rūšys - mažoji ir juodoji gulbės - stebimos migracijų metu.

„Perinčios gulbė nebylė ir gulbė giesmininkė yra puikiai įsitvirtinusios visoje šalies teritorijoje, tačiau šiuo metu stebimi vykstantys reikšmingi pokyčiai jų populiacijose. Gulbė giesmininkė niekada nebuvo taip stipriai ir tvirtai įsikūrusi Lietuvoje, kaip šiuo metu. Plisdama agresyvesnė giesmininkė išstumia iš natūralių perėjimo vietų gulbes nebyles ir užima vis naujas teritorijas, o jų perinčių porų skaičius dvigubėja kas 3 metus: 2007 metais perėjo 30-40 porų, Pernai - jau 80-90 porų. Kol kas gulbės nebylės perinčių porų skaičius išlieka stabilus – 1,3-1,5 tūkst.“, - pasakoja ornitologai.

Tuo metu mažąją gulbę Lietuvoje galima matyti kelis mėnesius per metus rudens ir pavasario migracijos metu, nors kol kas nėra atlikta nė viena tiksli šių paukščių apskaita. Juodoji gulbė užklysta iš Vakarų Europos, kur yra introdukuota ar stebima pasprukusi iš nelaisvės.

Gulbė nebylės, o neretai - ir gulbės giesmininkės tuo metu vis dažniau lieka žiemoti Lietuvoje, kur priprato būti šeriamos žmonių.

Anot ornitologų, šiemet, be didesnio visuomenės švietimo apie gulbes, įsikūrusias žmonių kaimynystėje, planuojama įvertinti giesmininkių ir nebylių perinčių porų skaičių ir jų ekologines charakteristikas.

Metų paukščio akcija bus vykdoma visais metų laikais. Žiemojančių vandens paukščių apskaitų metu jau buvo surinkti duomenys apie Lietuvoje žiemojančias gulbes. Žiniasklaidoje suplanuota nuolat skelbti informaciją apie žalingą ir nepageidaujamą gulbių lesinimą vasaros ir rudens mėnesiais, o žiemą - skatinti lesinti likusius žiemoti paukščius.

Kaip ir kasmet, šiemet vyks žieduotų gulbių stebėjimas ir žiedų nuskaitymas Nemuno deltoje bei visoje Lietuvoje. Antrus metus bus ieškoma gulbių perimviečių ir skaičiuojami išperėti jaunikliai.