Kokie vėžiai aptinkami Lietuvoje?
Užima vietinius vandenis
Invazinius vėžius Lietuvoje leidžiama gaudyti be apribojimų: bet kokio dydžio, bet kokį kiekį, bet kokiu laiku, tačiau, žinoma, Lietuvos Respublikos įstatymų leidžiamais būdais. Tačiau Gamtos tyrimų centro Hidrobiontų evoliucinės ekologijos laboratorijos vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas doc. dr. Kęstutis Arbačiauskas teigia, kad invazinių vėžių gaudymas lėtai stabdo jų plitimą ir tradiciniams vėžiams lieka vis mažiau vietos Lietuvos vandenyse.
„Didžiausias invazinių vėžių pavojus, kad šie išstumia vietines vėžių rūšis. Tuose vandens telkiniuose, kuriuose rainuotieji ar žymėtieji vėžiai prigyja, paprastai jie ir neišnyksta. Nors žymėtieji vėžiai gali per kurį laiką ir išnykti, bet kad rainuotieji išnyktų, tokių duomenų neturiu“, – aiškina K. Arbačiauskas.
Mokslininkas tvirtina, kad invaziniai vėžiai, kartą įsitvirtinę vandens telkinyje, jį užima visą ir mūsų vietinės vėžių rūšys praranda potencialią buveinę. Vadinasi, invazinių vėžių populiacijai Lietuvoje augant, prarandama vis daugiau vandenų plačiažnypliams ir siauražnypliams vėžiams. Jie negali veistis, prasimaitinti ir todėl žūva.
Atsparūs marui
Žymėtieji vėžiai, kilę iš Šiaurės Amerikos. Anot K. Arbačiausko, norint padidinti tradicinių senųjų vėžių skaičių Lietuvoje ir apsaugoti juos nuo išnykimo, buvo pasirinkta atvežti marui atsparių vandens organizmų rūšių.
„Žymėtieji vėžiai atvežti iš Švedijos, eksperimento tvarka buvo atvežti į Lietuvą ir buvo įleisti į kelis uždarus vandens telkinius. Ir iš ten jie pabėgo. Didžiausia plitimo vieta turbūt yra Žeimenos upė“, – pasakoja specialistas.
Tačiau maro pavojus negresia ir rainuotiesiems vėžiams, kurie, pasak pašnekovo, Lietuvoje atsidūrė iš Lenkijos, kur buvo veisiami. K. Arbačiauskas priduria, kad prie rainuotųjų vėžių paplitimo tikrai turėjo prisidėti ir žmogus.
„Žymėtieji vėžiai plinta lėčiau nei rainuotieji. O rainuotieji vėžiai, manau, paplito iš Lenkijos. Jie buvo veisti jos teritorijoje ir iš ten pradėjo plisti po visą Lenkiją ir pateko į Lietuvą. Ko gero, be žmogaus pagalbos jie tikrai nebuvo čia atvežti. Žmonėms atrodo, kad bet koks vėžys yra geras ir jį perkelia į kitą vietą. Žinoma, ir natūraliai dar paplito, bet tikrai buvo dar ir paplatinti žmonių“, – mano mokslininkas.
Nešioja ligas
Tai, kad abi invazinių vėžių rūšys atsparios marui, taip pat reiškia, jog jos yra šios ligos nešiotojai. Gamtos tyrimų centro specialistas K. Arbačiauskas tvirtina, kad tai yra dar viena priežastis, kodėl sventimšaliai vėžiai po truputį išstumia vietines rūšis.
„Svetimšaliai vėžiai yra atsparūs vėžių marui, reiškia, jie gali būti nešiotojai tos ligos ir gali apkrėsti plačiažnyplius ir siauražnyplius vėžius. Mūsų vietinės populiacijos yra daugiau ar mažiau jautrios tam“, – sako K. Arbačiauskas.
Hidrobiontų evoliucinės ekologijos laboratorijos vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas pabrėžia, kad rainuotieji vėžiai dar ir pažeidžia vandens augalus.
Tikslingai gaudomi žvejų
Viena iš priemonių, kaip sumažinti invazinių vėžių skaičių, yra jų gaudymas. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas žūklei Egidijus Bukelskis sako žinantis nemažai entuziastų, kurie gaudo tik invazinius vėžius, todėl per keletą metų galima pastebėti laikiną šių rūšių sumažėjimą. Anot jo, žvejai noriai gaudo šių rūšių vėžius.
„Žvejai gaudo labai intensyviai, kadangi mums leidžiama, kaip žvejams mėgėjams, gaudyti nesivadovaujant nei konkrečiais terminais, nei laiku, nei dydžiais. Nėra jokių apribojimų. Kai kas sako, kad skonine prasme invaziniai vėžiai prastesni, ypač rainuotieji. Bet atperka kiekis, ir pagaliau pats procesas. Jis yra malonus, nes žvejai džiaugiasi ir žino, kad jie padaro tam tikrą poveikį, reguliuojantį gamtą“, – tvirtina E. Bukelskis.
Jis taip pat priduria, kad palyginti su kitais sunkiau gaudyti rainuotuosius vėžius – jie labai vikrūs.
Būtina veisti
Tačiau visų invazinių vėžių sugauti nepavyks, todėl Gamtos tyrimų centro Hidrobiontų evoliucinės ekologijos laboratorijos vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas doc. dr. K. Arbačiauskas vardija priemones, kaip būtų galima susigrąžinti rainuotųjų ir žymėtųjų vėžių užimtus vandenis.
„Jau laikas galvoti apie suformavimą gyvybingų populiacijų plačiažnyplių vėžių uždaruose vandens telkiniuose, kur nepatektų rainuotieji ar žymėtieji vėžiai. Reikia riboti plitimą, šviesti žmones, kad jie nekilnotų invazinių vėžių į naujus vandens telkinius. Tokiu atveju yra tikimybė, kad bus daugiau potencialių tinkamų buveinių europiniams vėžiams. Reikia suplanuoti kelias gyvybingas populiacijas, reikėtų ir veisimo vietų, kurios nėra užimtos invazinių vėžių. Jose galima veisti europinius vėžius“, – mano specialistas.
Naudojami maistui
Kaip bebūtų, vėžių skaičiaus mažinimo priemonė yra ir jų gaudymas. Pagauti vėžiai dažniausiai naudojami maistui gaminti. Virtuvės šefas Jonas Stonkus teigia nejaučiantis didelio skoninio skirtumo tarp invazinių ir įprastinių vėžių. Jis pastebi, kad Lietuvoje vis dar nėra populiaru gaminti įmantrius vėžių patiekalus. Dažniausiai žmonės juos išverda ir tiesiog pasūdo su druska. Tačiau jis sako, kad tinkamai paruošti invaziniai vėžiai gali būti tikras delikatesas.
Virtuvės šefas dalijasi vienu iš vėžių ruošimo receptų.
Invazinių vėžių rūšys yra itin agresyvios. Gyvenimo sąlygos Lietuvoje tokiems vėžiams itin geros. Jie veisiasi ir po truputi užima vandenis, kuriuose ilgai gyveno vietiniai vėžiai. Kaip tik todėl, mokslininkų teigimu, vietinėms rūšims pagalbos reikia jau dabar. Turime nieko nelaukdami imtis priemonių ir saugoti vėžius, kurie nuo seno gyveno Lietuvoje.