„Lydekos, kaip ir visos plėšrios žuvys, gali būti lengvai išgaudomos, ne tik verslininkų ar brakonierių, bet ir intensyviai vykdančiųjų mėgėjišką žvejybą, - atkreipia dėmesį R. Staponkus ir čia pat pateikia pavyzdį. - Yra buvę atvejų, kai vienas žmogus per vieną sezoną sugebėjo išgaudyti vieno ežero lydekas. Taip nutiko Lietuvoje, nors dabar tiksliai nepasakysiu, koks ten ežeras buvo“.

Lydekoms išgaudyti net nereikia tinklų, pakanka ir mėgėjiškos žvejybos įrankių, įvairių masalų.

Robertas Staponkus
„Šis ribojimas tikrai yra aktualus. Kaip yra draudžiama medžioti vaikingas pateles, tas pats dalykas yra draudžiamas gaudant neršiančias žuvis“, - įsitikinęs gamtosaugos specialistas. Jis sako, kad nepaisant esančių draudimų vis tiek pasitaiko atvejų, kai neršiančios žuvys žvejojamos.
Kodėl yra žmonių, einančių prieš įstatymą, priežasčių daug - pagauti  neršiančią žuvį lengviau, aplink nėra konkurentų, kurie irgi stengiasi sugauti tą patį grobį. „Tik prasidėjus pirmoms dienoms, kai leidimas duodamas gaudyti, iškart galima sutikti žvejų - visi vandens telkiniai knibžda“, - pasakojo R. Staponkus.
R. Staponkus
Lydekos, kaip ir visos plėšrios žuvys, gali būti lengvai išgaudomos, ne tik verslininkų ar brakonierių, bet ir intensyviai vykdančiųjų mėgėjišką žvejybą. Yra buvę atvejų, kai vienas žmogus per vieną sezoną sugebėjo išgaudyti vieno ežero lydekas.

Pašnekovas sako, kad papildomų grėsmių nei kitoms žuvys tiesiog būti išgaudytoms lydekos neturi. „Ji yra plėšri ir didelė žuvis. Mažas žuvis, kurių gyvenimo ciklas yra greitas – greit subręsta, tais pačiais metais neršia, greitai auga – tokias žuvis sunku išgaudyti“, - dėstė R. Staponkus. Tarp „neišgaudomų“ žuvų jis paminėjo kuojas ir aukšles.

Nors lydeka viena dažniausiai Lietuvos vandens telkiniuose sutinkamų žuvų ir jai tiesioginis išnykimas negresia, pašnekovas teigė, kad patyrę seni žvejai sako, kad lydekų, lyginant su senaisiais laikais, yra sumažėję.

„Kalbant su senosios kartos žvejais susidaro toks įspūdis, kad lydekų šiais laikais labai mažai, lyginant su laimikiais, kokie būdavo. Tai nėra nuostabu, nes anksčiau žvejų buvo mažiau, sovietiniais laikais buvo sunku gauti žvejybinius įrenginius – tas pats valas ar kabliukai buvo aukso vertės daiktai. Tobulėja ir technologija – dabar plonesni, stipresni valai“, - sakė R. Staponkus.

FAKTAI

Lydeka - plėšri lydekžuvių būrio žuvis. Gyvena 7-10 metus. 

Yra gėlavandenės žuvys, plačiomis dantytomis žiotimis ir iš viršaus suplotu snukiu. Kūnas strėliškas, nugarinis pelekas nustumtas atgal. Grobį puola iš pasalų.

Žuvienoje yra tik 2-3 proc. riebalų, todėl ji tinka dietiniam maistui.

Lietuvoje paplitusi upėse ir ežeruose. Paprastai sugaunama 30-60 cm ilgio, 0,3-2,5 kg. Mėgsta stovintį ar lėtai tekantį vandenį ir gilias tankiai apžėlusias vietas.