Briedžiu nepasirūpino
Birželio 9-osios rytą kilo sąmyšis, kai vilniečiai, ryte važiuodami į darbą, judrioje Geležinio vilko gatvėje buvo priversti stebėti dar naktį į automobilį atsitrenkusio ir stipriai susižalojusio briedžio agoniją.
Aplinkosaugininkai, gavę informacijos apie partrenktą laukinį gyvūną, nesėkmingai bandė susisiekti su GGA, kad ši įvykdytų savo pareigą ir nutrauktų nepakeliamas žvėries kančias. Visgi asociacijos darbuotojas į įvykio vietą atvyko tik ryte. Tačiau jo darbo pažymėjimas jau buvo nustojęs galioti. Galiausiai žmonių akivaizdoje briedis nugaišo.
Nors informacijos, kad GGA ignoruoja kai kuriuos pranešimus, buvo gaunama ir anksčiau, tačiau ryžtingų sprendimų buvo imtasi tik po šio įvykio. Netrukus Aplinkos ministerija subūrė specialią komisiją, kuri ištyrė šį atvejį ir nustatė, kad asociacija neįvykdė savo įsipareigojimų.
Anot jos, duotas mėnuo, kad trūkumai būtų pašalinti, o jei to padaryta nebus, sutartį teks nutraukti. Tačiau skyriaus vedėjo pavaduotoja pridėjo, kad net ir nutraukus sutartį GGA galėtų dalyvauti naujame konkurse.
Komisija nustatė, kad gyvūnai tinkamos pagalbos nesulaukė
GRYNAS.lt primena, kad su GGA buvo pasirašytos keturios sutartys, kad būtų apimta visa Lietuvos teritorija. Komisija, kuri aiškinosi, kaip vykdomi kiekvienos sutarties reikalavimai, nustatė daug pažeidimų. Kai kuriuos iš jų pašalinti labai sunku arba net ir visai neįmanoma.
Pavyzdžiui, Klaipėdos ir Šiaulių regionų teritorijoje nustatyti net aštuoni pažeidimai. Vienas esminių, kad GGA „neužtikrino pagalbos gyvūnams teikimo Klaipėdos ir Šiaulių regionų aplinkos apsaugos departamentų (RAAD) administruojamose teritorijose visas savaitės dienas (ištisą parą). Aplinkos ministerija turi pranešimų, kad GGA šio punkto reikalavimų nevykdė, o globotini laukiniai gyvūnai reikiamos pagalbos nesulaukė“.
Taip pat nustatyta, kad GGA neturi stambiems gyvūnams gabenti veterinarinius reikalavimus atitinkančio automobilio. Be to, asociacija, neinformuodavo RAAD apie globai paimtus į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus retus arba tyčia sužeistus gyvūnus.
Taip pat pastebėta, kad RAAD ir saugomų teritorijų direkcijos neturi informacijos apie išgydytų gyvūnų gražinimo į laisvę vietovę ir laiką. Išleidimo į laisvę procedūrose nė karto nedalyvavo nei vienas aplinkos apsaugos sistemos pareigūnas, todėl nustatyti tikslų išgydytų ir į laisvę išleistų gyvūnų skaičių neįmanoma.
Kontrolės skyriaus vedėja: pažeidimai labai rimti
Ir tai toli gražu nėra visi komisijos nustatyti pažeidimai. Be to, Aplinkos ministerijos Kontrolės skyriaus vedėja Ona Bubnelienė teigė turinti labai daug informacijos apie tai, kad GGA nevyko padėti laukiniams gyvūnams, kai apie tai pranešė gyventojai.
GRYNAS.lt ji sutiko pakomentuoti du naujausius įvykius. „Birželio 17 d. į mane kreipėsi moteris, kuri pranešė apie vienoje Vilniaus tvoroje įstrigusią stirną. Ji piktinosi, kad GGA atsisakė atvykti ir gyvūną išlaisvinti. Jų argumentas buvo toks: gamtoje vyksta natūrali atranka ir silpnesni žūva. Tuomet aš paskambinau į Vilniaus RAAD ir pareigūnai, nuvykę prie tvoros, prapjovę tvorą stirną operatyviai išlaisvino. Ji pati nubėgo į mišką“, - prisiminė skyriaus vedėja.
Kitas nemalonus incidentas įvyko Joniškio rajono Mindaugių kaime. Vietinė gyventoja pastebėjo nukritusį gandralizdį ir apie tai pranešė GGA, nes vienas gandriukas dar buvo gyvas ir jam reikėjo pagalbos. Tačiau asociacija padėti nesiskubino. Ji pasiūlė pačiai moteriai paukštį atvežti į Kauną.
Jos teigimu, panašių atvejų yra nustatyta žymiai daugiau. Kaip tik todėl dabar ministerija sprendžia, ar verta GGA leisti rūpintis į bėdą patekusiais gyvūnais. „Aplinkos ministerijos vadovybė gavo rimtų signalų, todėl Kontrolės skyrius atliko patikrinimą ir buvo nustatyta įvairiausių pažeidimų. Pagrindinis pažeidimas – GGA nevykdo esminės sutarties sąlygos – gyvūnams suteikti pagalbą. Duotas mėnuo trūkumams pašalinti, bet yra tokių trūkumų, kurie sunkiai pataisomi. Kai baigsis šis terminas, ministerija priims sprendimą dėl sutarties nutraukimo ar nenutraukimo. GGA privalo reaguoti ir padaryti labai rimtas išvadas, nes dėl tokių pažeidimų gali būti priimtas pats griežčiausias sprendimas. Labai gerai, kad žmonės, susidūrę su abejingumu, rankų nenuleidžia ir skambina į Aplinkos ministerijos karštąją liniją. Tokiu būdu mes sužinome tikrąją situaciją. Ir gauti skundai tikrai rimti. Žmonės turi žinoti, kad sutarties sąlygos tokios, jog GGA visą parą turi atsiliepti ir atvažiuoti paimti sužeistų gyvūnų“, - konstatavo Kontrolės skyriaus vedėja.
GGA vadovas: dirbame labai puikiai
Bet labiausiai jam pikta dėl to, kad žmonės, išgirdę, jog GGA paimti gyvūno nevažiuos, pagalbos kreipiasi į žurnalistus. Vyras GRYNAS.lt žurnalistui skundėsi, kad visai neseniai jis buvo apkaltintas dėl to, kad neatvyko padėti gulbei.
„Neseniai viena redakcija pranešė, kad mes nepaėmėm gulbės. Ji sulūžusiu sparnu vaikščiojo savaitę. Mums paskambino žmonės savaitgalį, todėl aš paprašiau palaukti pirmadienio. Bet ne – žmonės iš karto skambina žurnalistams, o jiems reikia skandalo. Žmonės skambina būtinai sekmadienį, kai didžiausi įkainiai ir reikalauja paimti gyvūną. Jei gulbė vaikšto savaitę, ar lemia ką viena diena? Mes nenorime per mėnesį išleisti visų numatytų pinigų“, - aiškino V. Gustaitis.
Taip pat jis piktinosi ir partrenkto briedžio istorijos nušvietimu. Vyras sakė, kad dėl visko kalta ne GGA, bet aplinkosaugininkai. „Kiekvieną kartą lengviausia apkaltinti. Kad ir dėl briedžio... Mums tikrai pranešė ryte. Kodėl visi tiki ne mumis, bet Aplinkos ministerija? Kai gavome signalą, ryte atvykome per pusvalandį. Bet tada pasakė, kad savanorio pažymėjimas negalioja. Ar čia motyvas neleisti paimti gyvūno? Čia yra absurdas. Aplinkosaugininkai neleido paimti gyvūno, o paskui ministerija rašo, kad neatliekame savo pareigų. Nesąmonė – pareigas mes atliekame labai puikiai. Atvažiavo žioplių kalnas ir pasakė motyvą, kad pažymėjimas blogas,“ - širdo GGA vadovas.
Galiausiai pasidomėjus, kokia būtų reakcija, jei Aplinkos ministerija nuspręstų sutartį nutraukti, V. Gustaitis tikino, kad to nesureikšmintų ir mėgintų laimėti naujai paskelbtą konkursą: „Tegu ir nutraukia. Tegu skelbia konkursą. Pažiūrėsime, kiek bus norinčių. Nuspręsite – prašom. Rasite geresnį variantą – tegu dirba. Aš nežinau, kas dirbtų šitą darbą. Žinoma, kad konkurse dalyvautume. Konkurentai mano, kad mus apjuodindami laimės.“