Dalį Lietuvos, ypač šiaurinius rajonus, užklojo gili sniego danga. Kai kuriose teritorijose po atodrėkio spustelėjęs šaltukas padengė žemę ledo pluta. Tokiomis sąlygomis stirnoms, elniams, danieliams ir kitiems elniniams žvėrims susirasti maisto darosi sunku ir prasideda baltasis badas. VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai, daugybę laiko praleisdami miškuose, stebi situaciją ir ten, kur yra poreikis, rūpinasi, kad elniniai žvėrys bado nekentėtų.
„Žinome, kur yra susitelkę elniniai žvėrys. Tose vietovėse nukirsime keletą drebulių ir paliksime miške. Minkštomis drebulių šakelėmis, ūgliais, žieve maitinasi stirnos, danieliai, taurieji elniai. Kiškiams irgi pravers lengvai pasiekiamos medžio šakos“, – sako Valstybinių miškų urėdijos Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus vadovas Danas Augutis.
Miškininkas pasakoja, kad elniniai žvėrys daugiausia laiko praleidžia lapuočių miškuose. Jie minta įvairiomis miško ir lauko žolėmis, lapuočių medžių ir krūmų šakelėmis, žieve. Žiemą didelę dalį jų raciono sudaro uogienojai, viržiai, samanos, kerpės, kuriuos atsikasa iš po sniego. Tačiau kai sniego daug, maisto šaltiniai žvėrims pasidaro sunkiai prieinami.
„Didelė pagalba elniniams žvėrims žiemą yra lapuočių miškuose vykdomi sanitariniai, ugdomieji arba einamieji kirtimai. Po kirtimo likusios šakos yra puikus maisto šaltinis, kai visi kiti maisto ištekliai yra užkloti giliai po sniegu“, – kalba D. Augutis.
GRYNAS.lt jau rašė, kad kad miško žvėrių šėrimas pateisinamas tik tuo atveju, jeigu gamtoje matoma ekstremali situacija, pavyzdžiui, dėl atlydžio susiformavusi stora ir kieta ledo pluta trukdo kanopiniams žvėrims migruoti ir ieškoti, kuo maitintis. Paprastai kanopiniai žvėrys maitinasi žole, sultingais šakniastiebiais, o atėjus šaltajam metų laikui pereina prie drebulių, karklų ir kitų skanių medžių bei krūmų žievės, briedžiai patraukia į jaunus pušynus. Stirnos laikosi kur nors šlaituose, kur geras matomumas ir šlaite paprastai būna mažiau sniego. Jos tiesiog atsikasa iš po sniego žolės.
Daugiau informacijos apie gyvūnų šėrimą žiemą rasite ČIA.