Išvysti niūriaspalvį auksavabalį (Osmoderma eremita) savo akimis – reta sėkmė. Didžiąją dalį gyvenimo šis vabalas praleidžia lervos pavidalo kūne, giliai įsirausęs į seno ąžuolo ar kito medžio – milžino drevę. Pamatyti jį galima nebent kelias paskutines jo gyvenimo savaites, kai jis virsta didžiuliu, pritemdytu auksu tviskančiu vabalu, pelniusiu prieštaringai skambantį pavadinimą. Išdidus ir pasitempęs patinas oriai žingsniuoja drevės pakraščiu, o jo žavesiui ir skleidžiamam aromatui negalinčios atsispirti patelės skrenda pas jį.
Nykti ši rūšis ėmė todėl, kad trūksta jiems gyventi tinkamų senų drevėtų lapuočių, ypač ąžuolų. Tai lėmė dvi priežastys: sengirių, pavienių medžių kirtimas bei tradicinio žemės ūkio nykimas – auksavabalio buveinių apleidimas bei jų buveinių užžėlimas. Formuojant sovietinio žemės ūkio monokultūrų masyvus išnaikinti auksavabaliams tinkami seni lapuočiai palaukėse. Nutraukus ganymą į mišką įsiterpusiose pievose, jos apaugo mišku, todėl beveik nebeliko auksavabalių mėgstamų saulės apšviestų lapuotynų.
Stebėjimui prireikia aukštalipių įrangos
Niūriaspalvių auksavabalių gyvenimo būdas – itin paslaptingas. Pastebėti skrendantį nelengva, nes skrenda tik nuo drevės iki drevės, nuo ąžuolo lajos iki kitos lajos. Pastebėti drevėje tupintį vabzdį ar jo lervas taip pat sunku, nes įprastai jie būna giliai įsikasę į negyvą medieną. Norint ištirti vabzdžio buveinę, tenka ropštis iki aukštai esančios drevės ir iškuopti joje esančius trūnėsius pro drevės angą, kuri neretai būna itin ankšta. Todėl šios rūšies stebėjimas būna itin sudėtingas, neretai tenka pasitelkti net aukštalipių įrangą. Dažniausiai vabalo buvimo vieta nustatoma pagal jo veiklos pėdsakus.
Pažintinėje išvykoje Dūkštų ąžuolyne turėsite progą susipažinti su auksavabalių stebėjimo metodais ir net patys paieškoti šių vabalų veiklos pėdsakų.
Detalesnę renginio programą galite rasti ČIA.