Kas šitaip negailestingai atsikratė augintiniais oficialiai dar nėra nustatyta. Tačiau aplinkiniai gyventojai įtaria, kas taip galėjo pasielgti. Išmestus degu globojančios organizacijos „Egzotic Sos“ vadovė Rūta Jatkonienė tikisi, jog neatsakingą peliukų augintoją pavyks surasti ir nubausti. Be to, gyvūnų gelbėtojams baisu dėl kitų keturkojų, kuriuos degu atsikratymu įtariamas asmuo augina, likimo. „Svarstome kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nes žmonės įtaria, kas tai padarė. Gali būti, jog ten yra ir daugiau gyvūnų, kuriuos žada paleisti tiesiog į lauką. Tai yra ne juokas“, – sako R. Jatkonienė.
Šeštadienio popietė Kniaudiškių mikrorajono gyventojams ir egzotinių bei dekoratyvinių gyvūnų prieglaudai buvo tikrai neeilinė. Prienų rajone įsikūrusi organizacija „Egzotic Sos“ sulaukė skambučio iš Panevėžio.
Susirūpinusi panevėžietė pranešė, jog daugiabučių namų kieme, tiesiog pievoje, laksto didžiulis būrys degu peliukų ir paprašė pagalbos suteikiant jiems pastogę. Akivaizdu, jog egzotiniais graužikais tokiu negailestingu būdu atsikratyta tiesiog iš namų. Detektyvo verta istorija prasidėjo, kai panevėžietės Aurelijos vyras grįžinėjo iš netoliese esančio prekybos centro ir jį sustabdė kaimynystėje gyvenantis vaikinas, ranka rodydamas į padarėlį, panašų į peliuką.
Kartu su juo paėjėjęs iki netoliese esančio kalnelio, vyras pamatė krūvą tokių laisvai lakstančių egzotinių graužikų. „Ten netoli yra aikštelė, tad iš karto atėjo mamos su vaikais, žmonės, vedžiojantys šuniukus. Vyras greitai parlėkė namo ir šaukia: „Boksus!“ (red. – transportavimo narvai). Staigiai su tais narvais išlėkėme į lauką ir visi draugiškai sugaudėme mažylius“, – pasakoja Aurelija. Prie degu peliukų gelbėjimo misijos prisijungė ne tik aplinkinių kiemų gyventojai, bet ir neabejingi praeiviai– išsigandusius mažylius tiesiog rankomis gaudė tiek suaugusieji, tiek vaikai.
Sunku pasakyti, ar visi paleisti degu buvo sugauti. Jei jų liko, anot R. Jatkonienės, jie greičiausiai sušalo ir nugaišo. Visgi prie neeilinės gelbėjimo operacijos prisidėjusi Aurelija mano, jog tokių nelaimėlių nebus. „Labai tikimės, jog sugaudėme visus peliukus. Aš pati vėliau dar buvau išėjusi pasižiūrėti, apsidairyti aplinkui . Pas mus yra daug varnų, tad kurį laiką stebėjome netgi ką jos lesa, nes degu – labai lengvas grobis joms“, – pasakoja Aurelija. Tiek prieglaudos vadovė R. Jatkonienė, tiek degu mažylius gelbėję savanoriai svarsto, jog veikiausiai peliukai tapo neatsakingo dauginimo aukomis. „Nesuvokiu, kaip galima šitaip elgtis su gyvūnais. Žmonėms reikėtų pasimokyti žmogiškumo. Juk kiekvienas esame atsakingas už tuos, kuriuos prisijaukinome“, – sako Aurelija.
Egzotinių ir dekoratyvinių gyvūnų prieglaudos vadovė Rūta Jatkonienė patvirtino, jog visi rasti degu peliukai šiuo metu yra saugūs. Panevėžiečių sugaudyti jie buvo nugabenti tiesiai į prieglaudą „Egzotic Sos“. „Degu buvo labai sušalę. Labiausiai pergyvenome, kad neišlystų peršalimo problemos, nes mūsų oras yra netinkamas degučiams. Jiems reikalinga šiluma, o šalnos pas mus dar yra didelės. Gyvūnai buvo labai ištroškę, iš karto puolė gerti. Be to, sunku pasakyti, kokiomis sąlygomis jie buvo laikomi prieš tai“, – sako R. Jatkonienė.
Kiek laiko degu peliukai galėjo išbūti lauke – neaišku. R. Jatkonienė džiaugiasi, jog nepalankaus lietuviško pavasario oro atsikandę egzotiniai gyvūnai nespėjo mirtinai sušalti ar tapti alkano, medžiotojo instinktų vedamo, keturkojo grobiu. Jaukiai prieglaudoje įsikūrę rastinukai šiuo metu yra stebimi ir laukia naujųjų šeimininkų. Tai – jau ne pirmas kartas, kai neatsakingi šeimininkai atsikrato nebereikalingais tapusiais egzotiniais gyvūnais. Gyvūnų gelbėtojams yra tekę pamiškėse ir pakelėse rankioti jūrų kiaulytes, dekoratyvinius triušius ar laboratorines žiurkes.
Degu – iš Pietų Amerikos kilęs graužikas, kuris vis dažniau pasirenkamas kaip namų augintinis. Šie gyvūnėliai yra labai smalsūs, socialūs ir aktyvūs. Degu pasižymi aukščiausiu intelektu tarp graužikų. Laisvėje degu gali išgyventi net iki penkiolikos metų, o auginami namuose dažniausiai sulaukia 5-7 metų amžiaus, retais atvejais gali išgyventi iki dešimties metų.