Vieni rečiausių didžiųjų žinduolių
Tačiau ieškant lokių, dažnai buvo galima užtikti lapių ir vilkų pėdsakų. Oazėse įtaisytos judesiui jautrios kameros, skirtos sekti lokių populiaciją, užfiksavo lūšis ir netgi snieginį leopardą - vieną iš rečiausių didžiųjų kačių pasaulyje. Dykumoje gyvena ne tik plėšrūnai, bet ir jų grobis – džeiranai, Gobio kalniniai avinai ir kalniniai ožiai.
Gobinį rudąjį lokį išvysti užtruko gerokai ilgiau – šie gyvūnai yra vieni rečiausių iš didžiųjų žinduolių, apie juos turima labai nedaug informacijos. Manoma, jog laisvėje gyvena ne daugiau kaip du ar trys tuzinai šių lokių. Nei vienas Gobinis rudasis lokys nėra laikomas zoologijos soduose.
Neaiškumai dėl kilmės
Pietvakarinės Mongolijos gyventojai seniai žinojo apie šį paslaptingą gyvūną, kurį jie vadina mazaalai, tačiau patikimi pranešimai apie užfiksuotus lokius buvo sumišę su legendomis apie gauruotą, žmogų primenančią pabaisą besiblaškančią po dykumą.
Tik 1943 m. vienas rusų tyrinėtojų patvirtino, jog gobiniai rudieji lokiai iš tiesų egzistuoja. Nors šie lokiai priklauso Ursus arctos rūšiai, geriau žinomai kaip rudieji lokiai arba grizliai, jų kailis yra labiau bronzinis nei rudas, o kartais gyvūno priekinė dalis ir kaklas būna pažymėti baltais dryžiais. Šie lokiai taip pat paprastai būna mažesni nei jų europiniai ar Šiaurės Amerikos giminaičiai, kurių gyvenimo sąlygos, palyginus su dykuma, yra labai ištaigingos.
Pasak vieno genetinio tyrimo, tikėtina, jog gobinių rudųjų lokių šeimos linija yra senesnė nei kitų rudųjų lokių ir jie yra arčiau visų rudųjų lokių protėvio, kuris pirmiausia išsivystė Azijoje. Mokslininkai ilgą laiką Gobio lokius laikė atskiru U. arctos porūšiu U. arctos gobiensis, tačiau gali būti, jog tai yra izoliuota isabellinus porūšio lokių grupė. U. arctos isabellinus, arba Himalajiniai rudieji lokiai, gyvena Kinijos Tian Šanio kalnuose ir Himalajuose.
Nors gobiniai rudieji lokiai sparčiai nyksta, o išlikęs mažas gyvūnų skaičius nieko gero nežada, vilties dar yra. Mongolijos vyriausybė 2013 m. buvo paskelbę gobinio rudojo lokio apsaugos metais ir pažadėjo skirti pinigų šiai veiklai tęsti. Mongolijos visuomenė taip pat regi šiuos lokius kaip nacionalinį turtą, dar vertingesnius dėl savo retumo.
Filmuke žurnalistas ir laukinių gyvūnų biologas Douglasas Chadwickas pasakoja apie savo įspūdžius iš Gobio dykumos, apie lokius ir siekį juos išsaugoti.