Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, spalio pradžioje Gyvūnų augintinių registre registruota 305,6 tūkst. šunų, 159,4 tūkst. kačių ir 593 šeškai. Šiame registre žmonės užregistravę dar 212 kitų mikroschema paženklintų augintinių – triušių, jūrų kiaulyčių, vėžlių, papūgėlių.

Šeimininkų mėgstamiausi šunų vardai yra Bela, Luna, Maja, kačių – Luna, Simba, Pūkis, šeškų – Čika, Čikis, Gučis. Kitų šaltinių duomenimis, Lietuvos gyventojai šunų ir kačių laiko gerokai daugiau: apie 1,2 mln., tik neskuba jų ženklinti ir registruoti, todėl tikslus jų skaičius nežinomas. Todėl šią dieną dar kartą primename, kad, vadovaujantis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatomis, kačių, šunų ir šeškų ženklinimas ir registravimas yra privalomas.

Kaip išsirinkti teisingai

Jei nuspręstumėte įsigyti sveiką ir gerai socializuotą gyvūną augintinį, turėsite gerą draugą daugelį metų. Tačiau priimdami tokį sprendimą visada pagalvokite, koks šuo ar katinas būtų tinkamiausias jums. Būtina pasidomėti būsimo keturkojo draugo veisle, temperamentu, charakteriu, kailiu, sveikatos savybėmis, veterinarų ir gyvūnų elgesio specialistų rekomendacijomis.

Gyvūnų augintinių registre registruota 305,6 tūkst. šunų, 159,4 tūkst. kačių ir 593 šeškai

Reikėtų pamąstyti, ar užtikrinsite tinkamas laikymo sąlygas, ar galėsite juo rūpintis kasdien, skirti daug laiko ir energijos, daug vaikščioti kiekvieną dieną, bėgioti ir žaisti lauke. Apsvarstykite, kas rūpinsis augintiniu, kai išvyksite ar atostogausite.

Būtina apsvarstyti ir savo finansines galimybes. Skaičiuojama, kad vidutinės metinės šuns išlaikymo išlaidos yra apie 1000 eurų ar daugiau.

Į ką atkreipti dėmesį

Gyvūnas augintinis dažniausiai įsigyjamas iš gyvūnų globėjų arba veisėjų. Reikėtų ieškoti geros reputacijos prieglaudos ar veisėjo, patikrinti veterinarijos registracijos ar patvirtinimo numerį. Būkite atidūs ir saugokitės apgaulės. Pirkdami iš veisėjo visada susipažinkite su gyvūnu ir jo mama, aplankydami šuniuką ar kačiuką ir jo mamą patikrinkite, ar gyvūnas yra laimingas ir sveikas.

Atkreipkite dėmesį, kad akys būtų aiškios ir ryškios, kvėpavimas – tylus ir be pastangų, burna švari su baltais dantimis ir rausvomis dantenomis, šonkaulių neturėtų matytis, o pats gyvūnas yra atidus aplinkai, reaguoja į glostymą. Katės ir šunys niekada neturėtų būti parduodami iki 8 savaičių amžiaus, kol nenujunkyti. Būsimas draugas turi būti bent 12 savaičių amžiaus, kad galėtumėte jį vakcinuoti nuo pasiutligės.

Šeimininkų mėgstamiausi šunų vardai yra Bela, Luna, Maja, kačių – Luna, Simba, Pūkis

Renkantis gyvūną augintinį iš nuotraukų būtina įsitikinti nuotraukų tikroviškumu: ar iš tiesų nuotraukose pavaizduotas reklamuojamas gyvūnas augintinis. Pasitaiko atvejų, kad paskelbiama vienos veislės nuotrauka, bet antraštėje įvardyta kita veislė.

Būtina paprašyti veterinarijos gydytojo pasirašytų vakcinacijos ir kitų sveikatos įrašų, paklausti, ar buvo atliktas gydymas nuo parazitų. Paprašykite informacijos dėl gyvūno ženklinimo ir registravimo Gyvūnų augintinių registre: augintinio mikroschemos numerio, Europos paso, jo numerio ir šalies kodo. Neperveskite veisėjui pinigų, kol nepamatėte gyvūno augintinio asmeniškai, ir būtinai paprašykite kvito.

Būtina pagalvoti, kaip bus užtikrintas gyvūno augintinio saugumas bute, name ar kieme, jo socializacija, dresavimas, įdėmiai perskaityti savivaldybės patvirtintas gyvūnų laikymo taisykles.

Lietuvoje perduodami tik paženklinti ir registruoti Gyvūnų augintinių registre katės, šunys ar šeškai. Toks privalomas kačių, šunų ir šeškų ženklinimas ir registravimas įvestas nuo 2021 m. gegužės 1 d. ir padeda spręsti beglobių gyvūnų problemą, stiprina sąmoningą visuomenės požiūrį į atsakingą gyvūno augintinio laikymą.

Populiariausi šeškų vardai – Čika, Čikis, Gučis

Pagal šių taisyklių nuostatas, perduodant kitam laikytojui ar savininkui Gyvūnų augintinių registre įregistruotą gyvūną augintinį, jį perdavęs laikytojas ar savininkas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi pateikti duomenis Gyvūnų augintinių registrui. Augintinį perduodantis laikytojas ar savininkas ir jį priimantis laikytojas ar savininkas kartu užpildo ir pasirašo du prašymo pakeisti gyvūno augintinio duomenis formos egzempliorius: vienas – gyvūną augintinį perduodančiam laikytojui, kitas – jį perimančiam.

Tikimės, kad šie svarbūs patarimai padės apsispręsti, ar iš tiesų norite ir galite įsigyti augintinį, kuris taps tikru šeimos draugu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją