Lietuvoje ištirta 17 rūšių naudingųjų iškasenų, iš kurių 9 rūšys yra eksploatuojamos: klintis, dolomitas, smėlis, žvyras, molis, durpės, nafta, sapropelis ir kreidos mergelis. Tai daugiausia statybinių medžiagų pramonėje ar keliams tiesti naudojamos iškasenos.
Lietuvos geologijos tarnyba apibendrino 2015 metų visų Lietuvos Respublikoje išgaunamų išteklių duomenis, kuriuos pateikė eksploatuojančios įmonės. Paskaičiuota, kad visų iškasenų gavybos apimtys augo, išskyrus smėlio ir žvyro. Šių išteklių gavybą nulėmė sumažėję statybų ir kelių tiesimo mastai.
2015 metais labiausiai išaugo klinties gavyba – 12 proc. daugiau nei 2014 metais. Molio – 8 proc. išgauta daugiau nei 2014 metais. O 2015 m. įgavo pagreitį sapropelio gavyba. Tai yra unikali ekologiška medžiaga, tinkanti trąšoms, pašarų priedams, kosmetikai ir ypač SPA procedūroms.
Karjerai – tai vienintelis būdas išgauti svarbias naudingas medžiagas. Lietuvoje naudingosios iškasenos išgaunamos tik atviruoju būdu. Šiuo metu eksploatuojami 327 karjerai (be durpynų).
Už išgautas naudingąsias iškasenas sumokėta virš 8 mln. Eur gamtos išteklių mokesčio.