Naminių gyvūnų dovanojimo grupėje pasirodžius žinutei su įspėjimu nieko nedovanoti žmogui nurodytu telefono numeriu, nes jis augina roplį ir neva gautą gyvūną gali jam sušerti, kilo arši diskusija.

Roplių žinovas G. Paškevičius sako, kad tokie atvejai sunkiai kontroliuojami, nes kai socialiuose tinkluose pasklinda tokios kalbos, žmonės ima dalintis žinute neįsigilinę, ar tai tiesa. Jam ir pačiam teko susidurti su situacija, kai norėjęs paimti auginti šuniuką iš prieglaudos gavo neigiamą atsakymą, kaip jis sako, dėl auginamų roplių, tad augintinį teko pirkti iš veislyno.

„Norėjome padaryti gerą darbą, bet nepavyko. Situacija absurdiška“, – teigė pašnekovas.

Jis paaiškino, kuo iš tiesų maitinami ropliai.

„Mieli gyvūnėlių mylėtojai (aš pats esu vienas iš jų), egzotinių gyvačių augintojai savo roplių nešeria jokiais kačiukais, šuniukais ar kitais prieglaudų gyventojais“, – sakė jis ir paaiškino situaciją.

„Šerti savo mylimą smauglį ar pitoną ėdesiu, kurio kilmė, auginimas nėra aiški yra labai rizikinga, nes tie, tariamai, beglobiai kačiukai ir šuniukai gali turėti įvairių helmintų, bakterijų, grybelių ir pan., kurie turi visai realų šansą susargdinti brangų ir mylimą augintinį, o po pasibuvimo su neaiškios kilmės ėdesiu šeriamu ropliu ir pačio šeimininko sveikata gali sutrikti.

Gerardas Paškevičius

Kitas dalykas, rašyti skelbimus, ieškoti kuo šerti gyvatę užtruktų nemažai laiko, todėl nėra jokio pastovumo ir roplio šeimininkas net negalėtų būti tikras, ar suras ėdesio savo augintiniui. Įprastai roplių augintojai turi preliminarius grafikus, kada turi maitintis jų ropliai, o tokio tipo šėrimas prieglaudų kačiukais vargiai ar būtų labai jau grafiškas.

Pelės, žiurkės, triušiai, vištos tikrai nėra brangesnis pasirinkimas ropliams šerti, nei kad vidutinės ar premium klasės šunų ėdalas, todėl taupymo sumetimų irgi čia įžvelgti nėra realu. Ir apskritai – roplių auginimas yra gana brangus hobis, todėl neįsivaizduoju, kaip augintojai turintys pakankamai lėšų įsigyti egzotinį gyvūną, jam visą reikalingą įrangą neturi kelių eurų atsakingam gyvūno šėrimui. Na, tikrai skamba jau net juokingai“, – rašė roplių žinovas.

„Egzotinių gyvūnų auginimo auksinė taisyklė – laikymo sąlygos terariume turi būti kaip galima panašesnės į laukinės gamtos, taigi turime užtikrinti kiek galima biologiškai natūralią ir įvairesnę mitybą. Jeigu kalbame apie paprastąjį smauglį, kuris gali užaugti iki 3 m ilgio, jo maksimalus grobis galėtų būti triušio dydžio gyvūnai, kartais vištos, balandžiai, kol jis mažas – pelės, žiurkės.

Peles ir žiurkes įsigyti galima lengvai gyvūnų parduotuvėje, ten jie pardavinėjami šaldyti, reikia juos sušildyti ir tada galima sušerti.

Būna atvejų kai smaugliai nesimaitina šaldytu grobiu, tada tenka pirkti gyvas peles ir žiurkes, kurių vėlgi apstu gyvūnų parduotuvėse, bet ten gyvūnai dažniausiai jau parduodami kaip augintiniai. Todėl galima pirkti iš graužikų veisėjų, jų Lietuvoje yra bent keli. Jie graužikus veisia dideliais kiekiais ne tik gyvačių, bet ir plėšriųjų kačių, paukščių, šeškų augintojams.

Be abejo jie turi turėti sertifikatus, kad graužikai sveiki. Balandžių jauniklius galima įsigyti iš balandininkų – kartais išsirita neišsivystę balandžiukai, kurių kančios šiaip ar taip būtų nutrauktos. Taip pat galima bendradarbiauti su paukštininkystės ūkiais“, – kalbėjo jis.

Priekaištaujančius, kad kai kurie gyvūnai sušeriami ropliams ar tam auginami specialiai, G. Paškevičius kviečia atsigręžti į save: „Žmonės maistui augina kiaules, avis, karves, jas uždaro į aptvarus, vėliau suvalgo. Gyvūnas gimsta su paskirtimi būti suvartotas.“

Anot jo, socialiniuose tinkluose pasirodęs įrašas yra bandymas „pritempti kažkokius abejotinus faktus prie egzotinių gyvūnų augintojų ir tai tikrai nėra profesionalu.“

Jis taip pat klausė, kad jeigu kačių ir šunų augintojai taip myli savo augintinius, tai kodėl jų yra pilnos prieglaudos: „Gal problemų turime ne mes (jeigu man leisite, kalbėsiu visų egzotinių gyvūnų augintojų vardu), o šunų ir kačių pasaulio žmonės? O kaip kai kurie šunų augintojai pjudo laukinius gyvūnus šunimis, o kai kurie neatsakingi kačių augintojai naikina laukinių paukščių, žinduolių ir roplių įvairovę paleisdami laisvai klajoti savo kates.“

Norite pranešti naujieną ar išsakyti nuomonę? Kviečiame rašyti el. paštu pilieciai@delfi.lt

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją