Geriausia gynyba - atsitraukimas
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyr. specialistas, gamtininkas Mindaugas Vaznonis pasakojo, kad geriausia yra atsitraukti nuo laukinio žvėries.
Anot pašnekovo, visi smulkūs plėšrūnai - lapės, barsukai, usūriniai šunys - pavojingi nebent tada, jei serga pasiutlige. Šios ligos požymius pamatyti labai paprasta. Vienas pagrindinių - gyvūnai nebijo žmonių. Todėl jei pamatote pernelyg drąsiai besielgiantį smulkų plėšrūną vertėtų stengtis nuo jo pasitraukti.
„Yra tik keli atvejai, kada vilkas gali pulti žmogų. Tai įvyktų nebent tada, kai jis būtų sužeistas ir žmogus prie jo eitų artyn. Tuomet jis tiesiog gintųsi. Taip pat jis pultų, jei sirgtų pasiutlige, jei patelė gintų jauniklius. Bet irgi ji turėtų būti vyresnio amžiaus, nes jaunesnės paprastai atsitraukinėja. Vilkas žmogų laiko aukščiausio rango plėšrūnu ir jo vengia. Dar vienas atvejis galėtų būti, jeigu vilkas būtų labai nusenęs ir išvytas iš bandos, badaujantis ir jam būtų protas pasimaišęs.“
„Įmanomas toks dalykas, kad elnias galėtų sumaišyti žmogų su konkurentu ir jį bandyti „pavaišinti“ ragais. Bet visais atvejais tiesiog reikėtų atsitraukti, būti neutraliam stebėtojui ir nelįsti į gyvūno teritoriją. Lietuvoje nelabai yra girdėti tikrų užpuolimo atvejų, yra tik kalbos iš senų laikų, pavyzdžiui, kad lūšis nuo medžio nušoks ir užpuls, o lūšys apskritai iš medžių nemedžioja. Daug mitų yra ir apie angis. Man yra pasitaikęs atvejis, kai pats vedžiau ekskursantus ir panelė vos neužmynė ant angies. Tokiu atveju ji gintųsi ir kąstų, bet angys apskritai nėra mirtinai pavojingos ir tikrai užtenka laiko kreiptis į gydymo įstaigas. Man pačiam, kiek teko su jomis susitikti, esu ir už uodegos tampęs, ir pakėlęs, jos nėra agresyvios“, - kalbėjo M. Vaznonis.
Gali tekti lipti į medį
Anot specialisto, miške pamatyti sveiką plėšrūną - lapę arba mangutą - yra retas atvejis, nes jie saugosi žmogaus ir nesirodo. Pirmas pasiutligės požymis yra, kad plėšrūnai pasitraukia iš jiems būdingos gyvenamosios vietos ir pradeda eiti artyn sodybų, naminių gyvūnų būdų. Tokio gyvūno reikia saugotis, reikia pranešti veterinarijos tarnybai, ekologinei policijai. Tačiau pasiutligės atvejai pastaruoju metu Lietuvoje yra labai reti.
Kitas pavojingas gyvūnas – elniai. Vis dėlto, anot gamtininko, elnių pavojus labiau susijęs su ruja. Jos metu visų gyvūnų elgsena pasikeičia: „Tikrai neprasimanymai, kad elnias rugsėjo – spalio mėnesiais gali užpulti žmogų. Tačiau jis pultų žmogų ne dėl to, kad jis jam trukdo, o dėl to, kad įžvelgia žmogų kaip savo varžovą. Kai elnio patinas yra įsiaudrinęs, netgi šakos brūkštelėjimas, imitavimas ragų susidūrimo garso, gali išprovokuoti jo puolimą tos vietos, kur išgirdo garsą. Tokiu būdu jis gali užkabinti ir žmogų, kuris bando pasijuokti iš elnio.“
Tačiau L. Budrys pastebi, kad yra ir daug mitų, susijusių su žvėrimis. Pavyzdžiui, apie lūšių puolimą nuo medžių. Tai, anot specialisto, yra labiau seni anekdotai ir pasakos - panašiai kaip kad vilkas užpuolė Raudonkepuraitę.
Pavojus miške pasiklydus naktį
Specialistė pasakojo apie lapių gudrumą. Anot jos, jeigu lapė serga pasiutlige, tai gali pasireikšti puolimu: „Eilinė lapė nėra pavojinga. Mes prižiūrime lapes ir dėl darbų saugos, kadangi dirbame su plėšrūnais, turime pervaryti gyvūnus į kitą narvą, išvalyti voljerą ir juos grąžinti atgal. Tačiau pas lapes einame be apsaugų. Jos yra gudrios ir sugeba išvengti kontakto su žmogumi.“