Kasmet po penkis jauniklius
„Iš karto išsirito du jaunikliai. Patelė pradėjo perėti ne nuo pirmo kiaušinio, o nuo antro, o gal net ir nuo trečio.Taip įdomiai šiais metais, nes dažniausiai būna, kad perėti pradeda nuo antro kiaušinio. Taigi iš karto ryte buvo du jaunikliai, paskui vakare - dar vienas, kitą dieną išsirito ketvirtas, o štai beveik po savaitės ir tas penktas, paskutinis. Šiame lizde pelėsakaliai jau treti metai įsikuria ir kiekvienais metais turi po penkis jauniklius“, - GRYNAS.lt pasakojo ornitologas.
Sučiaumojo varnėnų jauniklius
Transliaciją iš pelėsakalių inkilo planuojama vykdyti iki maždaug liepos vidurio, tuomet jaunikliai jau bus pakankamai sutvirtėję, kad galėtų palikti šeimos gūžtą ir pradėti savarankišką gyvenimą. Tačiau iki tol, J. Morkūno teigimu, jaunikliai inkile praleis apie 30 dienų, o dar porą savaičių laikysis arti lizdo, todėl įdomių vaizdelių iš šeimynos gyvenimo tikrai netruks.
Pasak J. Morkūno, dabar jaunieji pelėsakaliai tiesiog auga, o medžioti mokosi vėliau, kai palieka lizdą. „Pirmąsias 30 dienų jaunikliai leidžia laiką inkile, nieko labai daug nedaro, jiems atneša maistą, o jie tik mokosi lesti. Kuo jie vyresni, tuo jie labiau patys gali tą maistą pulti ar suėsti be didesnės pagalbos. O kai jau palieka lizdą, tuomet išmoksta geriau skraidyti, bet kai jau mokosi medžioti, mes to nebematome“, - sakė pašnekovas.
Šiuo metu įsijungus transliaciją dažniausiai matosi tik pelėsakalio patelė, po savimi apglobusi jauniklius. Pasak ornitologo, išperėtiems jaunikliams reikia šilumos, todėl patelė juos vis dar šildo. „Kol lauke vėsu, apsiniaukia ir lietinga, dar apie savaitę ji juos šildys, iki kol jie bus pakankamai dideli. Kiekvieną dieną jie būna vis savarankiškesni, tačiau dabar jaunikliams reikia šilumos, kad nesušaltų, nes jie neturi dar tikrų plunksnų, tik pūką“, - sakė J. Morkūnas.
Sėkmės rodiklis – kiek jauniklių savo sparnais išskrenda iš lizdo
„Čia visą laiką tokių būdavo po penkis, taigi, manome, visai neblogai“, - sakė ornitologas J. Morkūnas.
Tiesioginė pelėsakalių transliacija vykdoma iš inkilo, kuris iškeltas Klaipėdos universiteto teritorijoje. Iš viso Klaipėdos regione yra iškelta apie 14 inkilų.
GRYNAS.lt dėkoja Klaipėdos universitetui už galimybę transliuoti pelėsakalių gyvenimą tiesiogiai. Daugiau apie pelėsakalių projektą galima sužinoti ČIA.