Galite išgelbėti gyvybę
Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Ekologijos ir aplinkotyros centro doc. dr. Alius Ulevičius pasakojo, kad tokia akistata nėra retas atvejis. Be to, jis paaiškino, kaip mieste sutikus ežiuką, galima išgelbėti jam gyvybę.
Anot mokslininko, ežiukai dažnai žiemoja miestuose - po malkomis ar žagarų krūvom: „Vilniuje pilna įvairiausių skverų ir parkų, kur ežiukai normaliai gyvena. Jie nėra labai baikštūs ir gyvena žmonių gyvenvietėse. Sutikus mieste ežiuką nereikia prie jo lįsti. Tačiau yra viena išimtis. Jeigu jis užeina ant judrios gatvės, pernešdami į saugesnę vietą išgelbėsite jam gyvybę. Ežiukai, kai pajunta, kad kažkas prie jų artėja, susiriečia į pasyvią gynybinę poziciją ir galvoja, kad jie nuvers tanką nuo kelio. Keliuose taip suvažinėjama labai daug ežiukų.“
Pavojus žmogui, sutikus tokį mielą padarėlį, yra minimalus, tačiau labai išerzinus, ežiukas gali ir įkąsti.
„Jie nelinkę kandžiotis ir nėra agresyvūs, tiesiog susisuka į kamuolį. Tačiau galimybė pasigauti pasiutligę egzistuoja. Vis dėto ežiai, sergantys pasiutlige, yra retas reiškinys. Bet žmogui įkąsti jis gali, jeigu prie jo lendi ir bandai jį ištiesinti“, - įspėjo A. Ulevičius.
Pasak specialisto, klimato atšilimas ir šilta žiema ežiukams nėra paranki: „Jiems būtų geriau, kad virš jų būtų daugiau sniego žiemojimo metu, nes kai sniego mažai, juos bemiegančius aptinka ir iškasa plėšrūnai. Manau, kad šiltos žiemos yra žalingos žiemojantiems individams.“
Įžvelgia pavojų žmogui
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyr. specialistas, gamtininkas Mindaugas Vaznonis įžvelgė šiokį tokį pavojų, dėl kurio prie ežiukų geriau nesiartinti.
Anot jo, suradus ežiuką nereikėtų pulti jo priglausti: „Bet kokio gyvūno paėmimas iš gamtos yra didžiulė meškos paslauga jam, ypač kalbant apie jauniklius, nes juos tėvai paprastai palieka ir po to sugrįžta į tą pačią vietą. Jeigu jauniklis yra paimamas, tėvai jo neberanda.“
Gamtininko teigimu, ežys tiesiog linkęs gyventi arčiau žmogaus: „Pamačius mieste ežiuką, reikėtų apžiūrėti tą vietą. Jeigu jis šlaistosi po judrią vietą, reikėtų atsargiai, pačiam nesusižeidžiant, patraukti jį į žalesnę zoną, nes ežiai dažnai papuola po ratais.“
Ežys - kaip naminis gyvūnas
Jei laukinio ežio priglausti negalima, įmanoma įsigyti specialiai namų laikymui išveistą ežių rūšį. Jei namuose laikytumėte ežį, reiktų pasirūpinti, kad jam būtų pakankamai šilta, nes jei temperatūra nukristų žemiau 8 laipsnių Celcijaus, ežiukas ims ruoštis žiemos miegui. Esant pakankamai temperatūrai ir jei yra užtektinai maisto, ežys gali ir praleisti žiemos miego stadiją.
Populiariausi tarp laikomų namuose - Afrikos pigmėjiniai ežiai. Jie gyvena 3 – 5 metus. Stipresni gali išgyventi ir iki 9 metų. Kadangi ežiai turi tvirtus aštrius spyglius, su jais reikia elgtis labai švelniai. Patariama rankose jį laikyti labai švelniai ir niekada neimti jo iš viršaus – pajutęs pavojų, ežys pašiaušia plaukus ir susigūžia į kamuolį.
GRYNAS.lt prašo skaitytojų, pavasarį sutikusių ežiukus mieste ar miške, pasidalinti fotografijomis ir istorijomis apie šiuos gyvūnus. Kviečiame siųsti redakcijai laiškus elektroniniu paštu grynas@grynas.lt