Šįmet jūriniai ereliai Žuvinte užaugino du jauniklius – pirmąkart per dešimtį metų. Tiek laiko šie plėšrieji paukščiai yra įsikūrę seniausiame šalies rezervate. Paprastai ereliai išaugina vieną jauniklį, bet jei metai geri – du ereliukai nebūna retenybė.
Nuo vasaros pabaigos Žuvinto ežero saloje, kur stypso kažkada čia žaliavusių beržų stuobriai, bene kasdien gali matyti tupinčius didžiulius paukščius. Čia ereliams puiki vieta stebėti visa, kas dedasi ežere, – žvitria akimi jie pastebi ir atvirumuose plūduriuojančius kormoranus, gulbes ar kragus, kinių pakraščius nutūpusius baltuosius garnius, tarp lūgnių besiturškiančias antis. Apskridęs ratą kitą, erelis, žiūrėk, jau ir ilsisi berže, o neretai į salos medžius susirenka ir visa jų šeimyna.
Žiūrint pro teleskopą, puikiai matyti, koks didelis tai paukštis. Atstumas tarp suaugusio didžiausio krašto paukščio sparnų galų – beveik pustrečio metro. Jaunikliai ne mažesni, tik jų spalvos kitokios: tamsesni, kiek dėmėtomis plunksnomis ir ne balta uodega, taip puošiančia suagėlius.
Prieš mėnesį ėmus skraidyti jaunikliams, šeima nepakriko. Savarankiškai pradėję medžioti ereliukai iki šiol prisilaiko senių, galgi paliks jiems kokią grobio dalį, nes įgauti tinkamų įgūdžių jaunam ereliui neužteks ir kelių mėnesių. Ieškodama grobio, šeimyna dabar tikrina ne tik Žuvintą, nukeliauja ir iki Simno žuvininkų tvenkinių, Žaltyčio ežero.
Neduoda ramybės sparnuočiams
Jūrinių erelių pasirodymas visam laikui pakeitė ežero sparnuočių gyvenimą. Kai šiomis dienomis pamatai didžiulius ančių būrius, nei šio, nei to kylančius iš atokių ežero švendrynų ir strimgalviais lekiančius į kitą ežero pusę, gali būti tikras – jas išvaikė medžiojantis erelis. Jis auštant rytui pakelia žąsų būrius, o vakare iki sutemų neleidžia ramiai nutūpti į ežero salą nakvoti susirenkančioms gervėms.
Nekeista, kad net šie aukščiausi mūsų paukščiai prisibijo erelio – rudeniop ežero saloje aptikome šviežiai sudraskytą gervės jauniklį. Pasigauti mažesnį grobį, kad ir žąsį, ypač vasarą, kai jos išmetusios plunksnas nepaskrenda arba vedžioja nedidelius jauniklius, ereliui nesudėtinga. Jei tik turi galimybę, ereliai iki vieno išgaudo visus žąsų vados jauniklius.
Nenuostabu, kad saugomų pilkųjų žąsų šeimynos kasmet, kai tik perėti įsikuria ereliai, vengia atviresnių vietų, maitinasi tik anksti rytais, o jų sėkmingai užaugintų jauniklių sumažėjo perpus.
Kitados buvo sensacija
Šių didžiulių paukščių atsikūrimas Lietuvoje yra tikra sėkmės istorija, netgi maloni išimtis tarp kitų vis retėjančių ir nykstančių rūšių. Kone šimtą metų apie jūrinių erelių perėjimą Pietų Lietuvoje nebuvo jokių žinių. Retkarčiais juos stebėdavo žiemomis, o pasirodę vasarą Žuvinte ereliai tapdavo kone sensacija.
Pirmąją paskatą perėti mūsų krašte ereliai gavo, kai ornitologai specialiai ėmė jiems kelti dirbtinius lizdus – pirmiau Čepkelių rezervate, vėliau – kitose vietose, žinoma, ir Žuvinte. Jūrinis erelis pirmą kartą po ilgo tarpo Čepkeliuose perėjo 1987 metais. Vėliau pora savarankiškai sukrovė lizdą Metelių paežerėje, o Žuvinto pakrantės paliose keletą metų lankė iškeltą dirbtinį lizdą, kol 2002-aisiais pagaliau pirmąsyk sudėjo kiaušinius. Pirmuosius erelius netgi papildomai šerdavome žiemos metu, kad tik ilgesniam laikui įsikurtų.
Rudenį ar žiemą vien Žuvinte gali matyti keletą erelių, o jų populiacija šalyje, pasak kasmet apskaitas vykdančių ornitologų, siekia apie 70 porų. Dabar jūriniams ereliams jau nebereikia išskirtinės globos, jie puikiai jaučiasi ne tik Žuvinte, bet ir prie kitų ežerų, upių ar pelkių.