Geba numesti uodegą

G. Paškevičius sako, kad nuotraukoje matomas vikrusis driežas, o jo neįprasta uodega – ne toks jau ir retas atvejis. Gamtoje pasitaiko ir dar keistesnių dalykų.

„Tai gamtoje nutinka gana dažnai. Žmonės vis dažniau apie tai praneša: fotografuoja, kelia į socialinius tinklus. Kodėl praneša dažniau? Nes dabar daug dažniau su savimi jie turi telefoną ar fotoaparatą ir gali įamžinti tokį atvejį – driežą su dviem uodegomis. Anksčiau tokių galimybių nebūdavo, todėl žmonėms atrodė, kad driežų su dviem uodegom nebūna“, – tikina jis.

Roplių žinovas sako, kad dvi uodegas driežas gali užsiauginti tuomet, kai uodegą gelbėjantis tenka numesti.

„Kai driežas ginasi, numeta uodegą. Nes driežas išsirita iš kiaušinio arba gimsta (priklausomai nuo rūšies) ir turi vieną uodegytę. Ją jis bet kurioje dalyje gali numesti, jeigu užpuola plėšrūnas. Pavyzdžiui, jei katinas ar kokia lapė, prispaudžia su letena jo uodegytę, jis gali tą dalį uodegos numesti ir pasprukti. Plėšrūno letenoje likusi uodegos dalis pradeda raitytis, apsipila krauju ir nukreipia jo dėmesį. Kol driežas turi uodegytę, tol jis turi tą papildomą gyvybę, kuri padeda jam išlikti“, – pasakoja G. Paškevičius.

Užaugti gali ne viena

Driežui praradus uodegą, ji po truputį atauga, tačiau gyvūnas jau turi būti atsargesnis ir nepapulti plėšrūnui į nagus, mat kol uodega neataugo, numesti nebus ko ir pasprukti gali nebepavykti. Kai numesta uodega ima ataugti, pasitaiko, kad užauga nebe viena, o kelios.

Gerardas Paškevičius

„Driežo nervų sistema siunčia impulsus ir tarsi sako: čia reikia naujų ląstelių, šita vieta turi ataugti. Organizmas pradeda siųsti signalus į tą vietą, kad ši ataugtų, ir tas signalas, būna, dvigubėja, trigubėja, ir net iki šešių kartų nueina į skirtingas vietas. Nes organizmas tiksliai negali nustatyti, kurioje vietoje trūksta uodegos. Todėl atsiranda toks fenomenas kaip daugiauodegystė ir driežas užsiaugina kelias uodegas“, – aiškina specialistas.

Jis sako, jog yra tekę rasti informacijos, kad driežai kartais turi ir šešias uodegas. „Tai jau gana didelis papildomas svoris gyvūnui ir jam tampa sudėtingiau gyventi“, – priduria pašnekovas.

„Šiuo atveju turime vikrųjį driežą su dviem uodegomis. Uodegos išsišakojimas yra labai aukštai, prie pat uodegos galiuko, todėl gyvenimo šiam driežui kažkaip nepablogins. Bet būna, kad tos papildomos uodegos užauga arčiau galinių kojų ir tada jau gyvūnui gali trukdyti poruotis, susirasti partnerį, jis tampa lėtesnis, taigi jo gyvenimas pasunkėja“, – sako G. Paškevičius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)