Žmonių nevengia
Iš tiesų laukinių gyvūnų, tarp jų ir lapių, mieste ar net kieme galima sutikti vis dažniau.
Rugsėjo mėnesį Lietuvos muitinė pranešė, kad lapė vakarais lanko Šalčininkų kelio postą.
Rugpjūtį Danutė iš Plungės pasakojo, kad jauna lapė ateina į kiemą, lankosi šiltnamyje, o kartą net bandė paskui ją užeiti į namus. Moteris baiminosi, kad laukinis gyvūnas elgiasi per drąsiai.
Ne kartą ir patys vilniečiai pasakojo, kad matė lapių ir net jų jauniklių mieste, ar jo prieigose.
Ateina dėl maisto
Gamtininkas Deividas Makavičius aiškina, kad lapės tampa vis dažnesnės mieste, užsienyje įprasta, kad jos gyvena prie žmonių.
„Gyventojai neretai lauke palieka maisto šunims, katėms. Lapiukams jį pasiimti lengviau nei gaudyti tikrą grobį“, – tikina gamtininkas ir sako, kad laukiniai gyvūnai lanko ir šiukšliadėžes, gali išdraskyti ir šalia jų paliktus šiukšlių maišus, todėl reikėtų laikytis tvarkos.
„Jaunikliai užaugę miesto aplinkoje gali lankytis žmonių kiemuose ir jau suaugę, nes tai jiems įprasta. Reikėtų vengti kontakto, nepalikti maisto. Galima įsirengti šviesą su judesio davikliais, suploti delnais pamačius, kitaip gąsdinti, kad gyvūnas pasibaidytų. Šunų, kačių reikėtų nepaleisti, kai aplink yra laukinių gyvūnų, nes jie gali užsikrėsti įvairiomis ligomis ar kitaip nukentėti“, – aiškino D. Makavičius.
Gali sirgti
„Įprastai jeigu plėšrūnas eina link žmogaus, jis galimai yra pasiutęs, nes tapo agresyvus, arba serga niežais. Visa tai galima nesunkiai suprasti iš gyvūno išvaizdos ir elgesio“, – tikino pašnekovas.
Tiesa, Lietuvoje laukiniai gyvūnai yra skiepijami nuo pasiutligės išbarstant jauką su vakcina.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, laukinių gyvūnų vakcinacija mūsų šalyje vykdoma nuo 2006 m., todėl šios ligos atvejų praktiškai nepasitaiko. Vis dėlto jos tikimybė išlieka, mat pasiutligė paplitusi kaimyninėse šalyse.
Siūlo įvertinti situaciją
Aplinkos apsaugos departamentas sako, kad laukiniai gyvūnai ir paukščiai mieste yra natūralus reiškinys dėl miestų plėtros ir gyvūnų buveinių vietos pokyčių.
„Svarbiausia suprasti, kad laukinių gyvūnų ar jų jauniklių gelbėti nereikia, tarkim, gyvūnas atėjęs į gyvenamą ar aptvertą teritoriją tikrai ras kelią iš jos pasišalinti. Tik nesiimkite jokių veiksmų, kurie gyvūnui galėtų sukelti stresą, t. y. artintis prie jo, užspęsti į kampą, imti į rankas, ar glostyti“, – patarė specialistai.
Jie siūlo kurį laiką pastebėti gyvūną ir įsitikinti, ar jis sveikas ir neieško pagalbos, ir tik jei gyvūnas sužalotas, apie tai pranešti telefonu 112.