Siūlo neblogą uždarbį
„Mes už kilogramą sraigių mokame 80-85 euro centus, tai yra gana aukšta kaina. Mes neskirstome ir bendradarbiaujame tiek su didžiaisiais augintojais, tiek su žmonėmis, nedarome jokios skirties. Svarbu, kad sraigės kriauklės dydis būtų ne mažesnis nei 28 milimetrai. Visų pirma, matuojame jas vizualiai, be to, prieš visą procesą įmonėje jas iškalibruojame ir paleidžiame atgal“, - pasakojo R. Barkas.
Pašnekovas sakė, jog žmonės yra labai suinteresuoti rinkti sraiges: „Jas superkame gana aukšta kaina. Kas išgirsta apie tai, tikrai nori rinkti sraiges, nes tai puikus uždarbis. Kai kurie žmonės pasraigiauja vos kelias valandas ir gauna valandinį uždarbį po 10 eurų ar daugiau. Kurie žino vietas, kur jas rinkti, uždirba net po 15 eurų per valandą.“
„Beveik visa produkcija keliauja į užsienį. Belgija ir Prancūzija yra svarbiausias taškas visų pasaulyje surinktų sraigių. Ten yra didžiausi sraigių vartotojai, apie 90 proc. sraigių suvalgo būtent šios šalys. Pavyzdžiui, mums lietuviams tai – egzotika, galbūt vienas kitas ir paragauja, bet kad valgytų kaip cepelinus, taip nėra, o Prancūzijoje kasdienybė be sraigių neįsivaizduojama“, - aiškino R. Barkas.
Klaipėdoje sraiges superkančios individualios įmonės vadovas Romualdas Vaičius sakė, kad šiais metais tikimasi gero sraigių derliaus.
„Šiuo metu rinkoje mokama įvairiai: nuo 50 iki 60 euro centų už sraigių kilogramą. Surinkimas labai priklauso nuo sezono, šiemet įtariame, kad bus labai geras sezonas, o praeitais metais buvo nekoks. Tačiau žmonėms, kurie gyvena sunkiai tai yra šaltinis užsidirbti papildomų pinigų“, - kalbėjo R. Vaičius.
Pašnekovas pasakojo, kad galbūt apie 10 procentų sraigių produkcijos lieka Lietuvoje, nes čia yra labai maža rinka. Kita produkcijos dalis eksportuojama į daugelį Europos ir Skandinavijos šalių.
Sraigiavimo taisyklės
1. Fiziniams asmenims leidžiama rinkti vynuogines sraiges ir juridiniams asmenims leidžiama naudoti vynuoginių sraigių išteklius, kai vynuoginių sraigių kiauto skersmuo ne mažesnis kaip 28 mm. Juridiniai asmenys, prieš supirkdami vynuogines sraiges, atlieka vynuoginių sraigių rūšiavimą pagal skersmenį vynuoginių sraigių supirkimo vietose. Supirkimo vietose po rūšiavimo esančių vynuoginių sraigių negali būti daugiau kaip 5 procentai mažesnių nei leidžiama naudoti vynuoginių sraigių.
2. Fiziniams asmenims leidžiama rinkti vynuogines sraiges ir juridiniams asmenims leidžiama rinkti bei supirkti jas nuo sraigių vegetacijos pradžios iki liepos 1 d.
3. Juridiniai asmenys apie supirkimo vietas vynuoginių sraigių supirkimo laikotarpio metu, prieš 5 darbo dienas iki vynuoginių sraigių supirkimo pradžios supirkimo vietose turi raštu informuoti regiono aplinkos apsaugos departamentą, kurio kontroliuojamoje teritorijoje yra supirkimo vietos.
Baudos nemažos
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas pasakojo, kad baudos už taisyklių pažeidimus yra nemažos, tačiau apie nubaustus asmenis jis nėra girdėjęs.
Pašnekovas pasakojo, kad anksčiau visi supirkėjai buvo įpareigoti sraiges išvežioti į kitus regionus, jas dauginti, tačiau dabar tokių reikalavimų nebetaikoma.
„Vynuoginė sraigė nėra vietinis gyvūnas, tai yra prieš keletą šimtmečių atvežtas gyvūnas, anksčiau į dvarus jos buvo vežamos tiesiog dėl grožio. Tiesiog dabar šis gyvūnas gana plačiai paplitęs. Jokio pavojaus šių gyvūnų rinkimo populiacijai tikrai nėra, jos renkamos jau daug metų ir jų nemažėja, tačiau jeigu ir sumažėtų, nebūtų didelė. Dabar supaprastinus tvarką, atsirado daugiau sraigių supirkėjų, todėl populiaresnis pasidarė ir pats sraigiavimas.“
Pasak specialisto, Lietuvoje per metus priklausomai nuo sezono surenkama 600-700 tonų sraigių, didžioji produkcijos dalis keliauja į užsienį.
Sraigių paruošimas ir gaminimas
Sraiges reikia sudėti į dėžutę, kurios dugnas turi būti padengtas miltais. Taip sraigės yra laikomos 1-2 savaites (nors vis daugiau žmonių sraiges dėžutėje laiko 4-5 dienas).
Po 1-2 savaičių sraiges reikia išimti, jas nuplauti vandeniu ir užberti druska. Po šio proceso vynuoginės sraigės sulenda į savo kiautus ir išskiria gleives, tokiu būdu jos išvalo savo žarnyną. Po dviejų - trijų valandų reikia dar sykį nuplauti visus nešvarumus.
Apvirtas sraiges šakute išimti iš kiauto ir nukirpti žarnyną nuo pado. Jis būna sraigės „namelyje“. Apvirtas sraiges galima sumaišyti su prieskoninėmis daržovėmis ir užpilti vynu. Dažniausiai naudojamas baltas vynas. Tada sraiges reiktų virti apie 3-4 valandas, ant silpnos ugnies. Tuomet jos tinkamos valgyti.
Visa kita – jau kulinaro išmonė. Sraiges galima naudoti salotoms, patiekti su skirtingais garnyrais, užpilti įvairiausiai padažais.