Pakalnutės masiškai žydi gegužės–birželio mėnesiais ir yra itin mėgiamos lietuvių gėlės.
Jos auga daugelyje Lietuvos miškų, dėl gražių žiedų ir malonaus aromato taip pat yra dažnai auginamos ir darželiuose. Vis dėlto visos šio augalo dalys yra nuodingos, todėl palietus pakalnutę būtina nusiplauti rankas. Taip pat žinoma, kad jų kvapas gali sukelti sveikatos negalavimų.
Specialistai aiškina, kad pakalnutės turi širdį veikiančių glikozitų, kurie gali sutrikdyti širdies ritmą, tad jų geriau neuostyti, o grožėtis iš toli.
Apie pakalnučių poveikį sveikatai yra pasisakęs ir gamtininkas Andriejus Gaidamavičius.
„Viena mano ekskursijų dalyvė pasiskundė, kad vos tik prasideda vasara, jai kažkas darosi su širdimi. Sakau jai – ar tik neuostai pakalnučių?. Akurat, taip ir buvo! Nustojo uostyt pakalnutes ir liovėsi širdies silpnumas“, – sako jis.
Gamtininko teigimu, pakalnutė, kuri kaip tik dabar masiškai žydi, yra viena iš 13 mirtinai nuodingų Lietuvos augalų: „Nuodingas net kvapas, kuriame yra širdį veikiančių glikozidų. Sakoma, kad nuo pakalnučių kvapo širdis apsąla. Bet ji apsąla ne dėl to, kad jai gera, o dėl to, kad jai bloga.“
„Įdomu tai, kad sveikiems žmonėms minėti glikozidai širdį gadina, o sergantiems gydo. Bet neužtenka žinoti, kuo gydytis – reikia dar žinoti ir kaip. Tad geriau palikime šį darbą gydytojams, o pačias pakalnutes – ten, kur jos atrodo gražiausiai – miške“, – kalbėjo A. Gaidamavičius.