Suskirstyti į grupes
Apžiūra baigta, aiškėja medelynų „žemėlapis“. Medelynų vertinimo komisijos išvadose visi medelynai pagal pajėgumą, plėtros galimybes ir išsidėstymą šalies regionuose suskirstyti į kelias grupes. Šiuo metu perspektyvūs Dubravos eksperimentinės mokomosios ir Panevėžio miškų urėdijų medelynai sparčiai pertvarkomi, kad būtų galima auginti miško sodmenis su uždara šaknų sistema. Jiems išauginus pirmus sodmenis konteineriuose, bus galima spręsti, kiek dar Lietuvai reikia tokio tipo medelynų.
VĮ Anykščių, Kaišiadorių, Kretingos, Nemenčinės, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Trakų miškų urėdijų medelynai – tai medelynai su gana gerai išplėtota infrastruktūra, plėtros galimybėmis, kvalifikuotais perspektyviais specialistais, realiomis galimybėmis kasmet realizuoti ne mažiau nei 3 mln. sodmenų. Juose būtų galima taikyti pažangesnes technologijas: auginti sodmenis su pagerinta šaknų sistema – atvirame grunte pikuoti sėjinukus konteineriuose.
Būtinybė sutvarkyti visus medelynus
Dalis medelynų – jau turinčių neblogą infrastruktūrą bei galimybes gerinti auginamų sodmenų kokybę be didelių investicijų – kol kas funkcionuos taip, kaip iki šiol. Dėl neperspektyvių medelynų, kurie artimiausiu metu neplanuos naujų pasėlių, turės būti priimti sprendimai. Vykdant medelynų optimizavimą bus atsižvelgiama į sodmenų poreikį šalyje, į miškų urėdijų ekonominius rodiklius bei galimybes.
Tenka apgailestauti, kad šiandien kai kurie medelynai apleisti: tebenaudojamos pasenusios technologijos, dažnai įrengti pastatai yra nefunkcionalūs, darbininkų darbo ir poilsio sąlygos – prastos, specialistų kvalifikacija negerėja, o vertinant įvykdytą „modernizaciją“ (laistymo, rūšiavimo, šaldymo įrenginius), kyla klausimas, ar tokiais atvejais tai ne vėjais paleisti pinigai.
Komisijos vizijoje – šiuolaikiški medelynai, auginantys kokybiškus miško sodmenis valstybiniams ir privatiems miškams atkurti, medelynų specialistų kvalifikacijos tobulinimas, geresnės darbo ir poilsio sąlygos, didesni specialistų atlyginimai.