Lietuvos ornitologų draugijos atstovas, „Pažinkime paukščius drauge“ edukatorius Gediminas Petkus patvirtino, kad Šiauliuose užfiksuota mandarininės anties patelė. Ją įamžino Kristina Čaikauskaitė-Skeivienė.
Anot ornitologo, mandarininės antys gyvena nelaisvėje Rytų Azijoje, yra paplitusios Kinijoje, Korėjoje, Japonijoje, o Lietuvoje, jei matomos laisvėje, greičiausiai yra pabėgusios iš parkų.
„Šios antys dėl išskirtinės išvaizdos buvo veisiamos ir Europos dvaruose, parkuose, kur yra tvenkinių. Kaip ir fazanai, povai ir kiti gražūs paukščiai, atvežti iš kitų kraštų, taip ir mandarininės antys buvo atgabentos iš Rytų Azijos“, – pasakojo jis.
Šios antys kaip ir kai kurie kiti paukščiai pasprunka iš nelaisvės. Jos jau sudaro vietines populiacijas, sako ornitologas.
„Jas galima pamatyti daugiau nei 10-yje Europos šalių. Mūsų kaimynystėje Lenkijoje peri net iki 3 000 porų, taigi tai nėra pavieniai atvejai. Lietuvoje skirtingose vietose mandarininė antis yra užregistruota daugiau nei 20 kartų. Dažniausiai jos laikosi kūdrose, pamaryje, Kuršių mariose, Palangoje, Juodkrantėje, taip pat stebimos Vilniuje, Žvėryno mikrorajone, Neryje“, – pasakoja jis.
Ornitologas sako, kad paprastai pastebimi pavieniai šios rūšies individai, ne poros.
Šiemet balandžio mėnesį Vilniuje buvo galima stebėti priešingą vaizdelį – Žvėryne su didžiosios anties patele laiką leido mandarininės anties patinėlis. Vilniečius sužavėjo nauja sparnuočių porelė: dėl jaunikio iš užsienio vietiniai gerbėjai palikti už borto
Visuotinė lietuvių enciklopedija rašo, kad antys priklauso žąsinių paukščių būrio vandens paukščių pošeimiui. Jų yra 113 rūšių. Ančių pošeimiui priklauso dančiasnapiai, nardančiosios antys, plaukiojančiosios antys ir urvinės antys. Daugiausia paplitusios Šiaurės pusrutulyje, mažiau tropinio klimato juostoje.
Antys greitai skraido, gerai plauko, nardo. Dažniau veiklios vakare ir anksti ryte. Minta vandens bestuburiais, augalais, rečiau žuvimis. Gyvena poromis, kol patelė padeda 5–16 kiaušinių. Lizdus iškloja pūkais, patelės peri 3–4 savaites. Jaunikliai išsirita pūkuoti, greitai palieka lizdus. Antys šeriasi 2 kartus per metus.
Lietuvoje sutinkama daugiau kaip 30 rūšių. Daugelis Lietuvos ančių žiemoja Vakarų ir Pietų Europoje, kai kurios lieka neužšąlančiuose vandenyse.