Pivonijos miškas – itin mėgstamas

Tai viena iš pagrindinių vietų, kur ukmergiškiai leidžia laisvalaikį. Ji gyventojus traukia ne tik grybų sezonu – žmonių čia netrūksta visais metų laikais. Vasarą einama uogauti, žoliauti ar tiesiog atsikvėpti. Neretai miško keliukais prabėga aktyvaus poilsio entuziastai, kojas miklina garbaus amžiaus ukmergiškiai, gryname ore vežimėlius stumdo mamos. Neapleidžiamas miškas ir žiemą – jį skersai išilgai raižo slidininkų vėžės. Būtent dėl šių priežasčių ir buvo nuspręsta atgaivinti senąją turistinę-poilsinę trasą – su takais, pavėsinėmis, lauko baldais, treniruokliais.

Trasoje yra ką veikti

Užpernai nutiesti du sveikatingumo tako žiedai. Vieno ilgis 1,6 km, kito – 1,8 km. Ukmergės miškų urėdas Vygantas Kraujalis sako, kad „miškas mėgsta tik natūralias medžiagas, todėl jam atnaujinti buvo naudojamas grunto sluoksnis, žvyras, o viršus užbertas smulkia akmens skalda“.

Techniškai sveikatingumo tako projektą atliko UAB „Archmita“. Pastatyta 11 suolų, 5 pavėsinės, keletas informacinių stendų, nukreipiamieji ženklai.

Aktyviam poilsiui sveikatingumo trasoje skirtos lygiagretės, stacionarūs, besisukiojantys ir svyruojantys buomai, gimnastikos sienutės, skersiniai, kopėčios, kliūčių ruožas.

Visiems įrenginiams pagaminti urėdija naudojo tik savo medžiagas – tam skyrė apie 30 kub. m medienos. Pavėsinių karkasai bei stogai pagaminti iš spygliuočių medienos. Baldams, sporto įrenginiams pasirinkta patvaresnė – ąžuolo. V. Kraujalis įsitikinęs, kad natūraliai šios iš kokybiškos medienos pastatytos priemonės turėtų atlaikyti dešimtmetį ar net ilgiau. Kai kurios iš jų yra po stogu – taip labiau apsaugoma nuo aplinkos poveikio. Šį projektą įgyvendinti urėdijai kainavo apie 150 tūkst. eurų. Jokio finansavimo „iš šalies“ miškininkai negavo – visos lėšos panaudotos iš savo biudžeto.

Poilsiautojų „palikimas“ – šiukšlės

V. Kraujalis sako, kad šiuo sumanymu nenusivylė. Tačiau neslepia, kad buvo išsakyta ir skeptiškų nuomonių. „Kai kas nepasitikėjo ukmergiškių sąmoningumu ir prognozavo, kad įrenginiai bus vienadieniai. Laimė, taip nenutiko ir jie tebestovi nesulaužyti“, – pasidžiaugė urėdas.

Tiesa, jis prasitarė, kad neseniai kažkas pasisavino gimnastikos žiedus: „Teks prikabinti naujus.“ Neneigia, kad ant kai kurių pavėsinių bei suolų prirašinėta – mat kažkam kyla noras taip „įsiamžinti“. Tačiau pašnekovas tikrai nemano, kad tai tendencija. Įsitikinęs, jog ukmergiškiai įrenginiais galės naudotis dar ilgai.

Bene didžiausias rūpestis, su kuriuo tenka susidurti urėdijos miškininkams – šiukšlės. Mat į pavėsines užkandžių bei gėrimų atsinešę gyventojai pakuotes bei ištuštintus butelius išsineša ne visuomet. V. Kraujalis sako, kad specialiai teko įsteigti pusę etato: darbuotojas surenka kultūros stoka pasižyminčių poilsiautojų paliktas šiukšles. Urėdas mano, kad šios vietos tvarkymu turėtų būti suinteresuota ir savivaldybė, ir miesto seniūnija. Savivaldybė galėtų prisidėti, kad ir skirdama pagal viešųjų darbų programą dirbančių žmonių padėti tvarkyti šią teritoriją.

Kai kuriose miško aikštelėse lankytojai mato perspėjamuosius užrašus, kad teritorija yra stebima vaizdo kameromis. Mat urėdija turi keliolika mobiliųjų stebėjimo kamerų ir sprendžia, kur ir kada jas tikslingiausia iškabinti. Taigi pažeidėjai tikrai negali būti ramūs, kad nėra filmuojami.

Užtvarus apvažiuoja

Anot pašnekovo, kadangi Pivonijos miškas priklauso prie miesto miško kategorijos, jame negali būti vykdoma ūkinė veikla. Medžiai čia kertami tik sanitariniais tikslais: nudžiūvę arba kritinės būklės, ligoti. Valstybinius miškus prižiūrinti urėdija pagal įsipareigojimus turi atlikti rekreacinius darbus, todėl ir buvo pasirinktas šis variantas – įrengti turistinį-poilsinį taką. Nuo automobilių jį saugo apsauginės tvorelės. Tačiau taku vaikštinėjantys pėstieji piktinasi, kad motociklininkai ir keturračių vairuotojai nepasidrovi miško keliukuose sustatytus užtvarus apvažiuoti.

Nuolat prižiūri ir atnaujina

Iš viso Ukmergės miškų urėdija yra įrengusi 60 rekreacinių objektų. Be Pivonijos tako, dar 33 atokvėpio vietas, 22 poilsiavietes, Mūšios rekreacinę zoną, Mūšios miško Didžiosios kovų apygardos partizanų parką, apžvalgos aikštelę.

Beveik prieš dešimtmetį Ukmergės miškų urėdija įrengė panašios paskirties taką Kernavėje. Tai keleto kilometrų ilgio turistinis-poilsinis takas „Ateik žmogau, tyla priglausiu“. Jis kainavo 25 tūkst. eurų. Kernavėje esančio tako ilgis 2,64 km. Natūralios takų dangos – 0,11 km, medinių lentų – 0,19 km, sukietinto grunto su skaldelės užpilu – 2,34 km.

Ukmergiškių pamėgta vieta – Mūšios rekreacinė zona. Ji įkurta 2009 m. palei Kadrėnų tvenkinį. Šioje zonoje pastatytos 6 pavėsinės, medinis takas, vedantis prie pavėsinės, pritaikytas lankytojams su judėjimo negalia, yra tualetų, laužaviečių.

Prie Šventosios upės įrengta apžvalgos aikštelė. Iš pavėsinės, esančios ant skardžio krašto, atsiveria gražus vaizdas į Šventosios upės gamtovaizdį.

Maudytis bei poilsiauti tinkamose vietose Želvos girininkijoje prie Makio ežero, Giedraičių girininkijoje prie Musios ežero, Deltuvos girininkijoje prie Paulenkos ežerėlio urėdijos prižiūrimoje pakrantės atkarpoje taip pat įrengtos pavėsinės.

Ukmergės urėdijos darbuotojai kiekvienais metais apžiūri visus objektus ir, esant reikalui, juos atnaujina. Kadangi rekreacinių objektų nemažai, pirmiausia tvarkomi labiausiai nukentėję nuo nedrausmingų poilsiautojų.

Rekreaciniams objektams įrengti ir prižiūrėti urėdija kasmet atseiki dalį uždirbtų lėšų. 2012 m. esamų priežiūrai ir remontui išleista 9,8 tūkst. eurų. 2013 m. naujiems rekreaciniams objektams įrengti – 2,1 tūkst., priežiūrai ir remontui – 54,0 tūkst. eurų. 2014 m. priežiūrai ir remontui – 47,8 tūkst. eurų. Šiais metais planuojama naujiems rekreaciniams objektams įrengti skirti 4 tūkst., o remontui ir priežiūrai – 35 tūkst. eurų.