Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos ir Telšių miškų urėdijos specialistai Šiaulių rajone į laisvę paleistas lūšiukas, tikimasi, adaptuosis ir susilauks palikuonių.

Gyvūnas išleistas jam jau pažįstamame miške. Visai netoli yra ta vieta, kur prieš daugiau kaip pusmetį, išsekęs ir ligotas lūšiukas atklydo į žmonių sodybą ieškoti pagalbos. Žmonių pagalba sustiprėjęs gyvūnas galės pats prasimaitinti ir savarankiškai išgyventi laukinėje gamtoje.

Ieškodamas prieglobsčio nelaimėlis pas sodyboje gyvenančius žmones atėjo pernai rugsėjo viduryje. Ši sodyba yra netoli Kuršėnų.Įdomu tai, kad nepaisydamas šunų, išsekęs ir nuo motinos pasimetęs jauniklis įsikūrė ant bulvių krūvos. Sodybos šeimininkai, išsigandę, kad kas nenutiktų mažamečiams vaikams ar augintiniams, kreipėsi į medžiotojus. Kai jie atvyko, lūšiuką sugavo ir uždarė į narvą, o šeimininkė nieko nelaukdama apie svečią pranešė aplinkosaugininkams.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai gyvūną apžiūrėjo ir nutarė jį perduoti Telšių miškų urėdijos žvėrinčiui. Jo darbuotojai turi patirties, be to, ten yra erdvus adaptacinis voljeras. Be mamos pasilikęs pirmametis lūšiukas buvo slaugomas ir atsakingai gydomas, kol galiausiai sustiprėjo ir ėmė savarankiškai maitintis.

Jauniklis veterinarijos gydytojų buvo paskiepytas, paženklintas mikroschema ir dabar jis galės toliau gyventi laisvėje. Telšių miškų urėdijos žvėrinčiuje pernai išaugintos ir į laisvę paleistos trys lūšys. Šiais metais tai yra pirmas į laisvę paleistas lūšiukas.

GRYNAS.lt primena, kad atlikus lūšių apskaitą paaiškėjo, jog Lietuvoje šiuo metu gyvena 97 lūšys. Daugiausia jų yra Šiaurės Lietuvoje. Tačiau medžiotojai, pamatę šiuos skaičius, nutarė, kad lūšių yra per daug. Seimo narys ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Bronius Bradauskas GRYNAS.lt teigė sieksiantis, kad Lietuvoje būtų pradėta leisti medžioti lūšis, nors ši rūšis yra įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą.

Medžiotojai mano, kad lūšys mažina kitų gyvūnų populiaciją. Tačiau su tuo kategoriškai nesutinka gamtininkai, teigdami, kad lūšių medžioklė Lietuvoje bent kol kas negalima.

Praeityje paprastosios lūšys buvo paplitusios beveik visoje Europoje išskyrus Iberijos pusiasalį, tačiau XX amžiaus viduryje vakarinėje ir vidurinėje Europos dalyje jos išnyko. Paskui pradėta paprastuosius lūšis reintrodukuoti ir tai sėkmingai vykdoma. Apie 90 proc. visų šios rūšies atstovų gyvena Sibire. Apie 1970 m. Lietuvoje gyveno 150–200 lūšių, kurį laiką jos medžiotos. 1979 m. medžioklė uždrausta. 2008 m. Lietuvoje gyveno tik kelios dešimtys paprastųjų lūšių.

Į laisvę paleistas lūšiukas