Šios kompensacijos nuo 2015 metų lapkričio mėnesio medžioklės plotų naudotojams mokamos siekiant sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą. Atsižvelgiant į gyvūnų amžių, mokamos 50 arba 100 eurų dydžio kompensacijos. Šią programą kofinansuoja Europos Komisija.
Iki kovo 1 dienos VMVT skelbia išmokėjusi pinigus už 932 sumedžiotas 12-24 mėnesių ir už 759 vyresnes kaip 24 mėnesių šernų pateles. Iš viso kompensacijoms išmokėta daugiau kaip 80 tūkst. eurų.
„Pradėtos taikyti kompensavimo priemonės labai pasiteisino – šernų populiacijos reguliavimas vykdomas kur kas aktyviau ir efektyviau. Žinoma, įtakos turėjo tai, kad gruodžio ir sausio mėnesiai – aktyvios medžioklės sezonas. Tačiau net ir mažėjant medžioklės intensyvumui pavasarį, tikimės efektyvaus šernų populiacijos reguliavimo. Be to, patvirtinta dar viena priemonė – pradedamos mokėti išmokos už surastas šernų gaišenas. Labai svarbu, kad miškuose neliktų nugaišusių šernų, nes tai vienas pagrindinių afrikinio kiaulių maro viruso šaltinių“, – pabrėžia VMVT direktorius Jonas Milius.
Anot tarnybos pranešimo, patvirtinus išmokų už nugaišusius šernus mokėjimo tvarką, surandama gerokai daugiau gaišenų nei ankstesniais metais. 2014 metų sausio-vasario mėnesiais aptikta vos 11 gaišenų, 2015 metais – 37, o per šių metų pirmuosius du mėnesius – 50.
Iš viso šiemet Lietuvoje užregistruota 30 vietų, kuriose nustatytas afrikinis kiaulių maras, Latvijoje – 188, Estijoje – 291, Lenkijoje – 3.
Lietuvoje šią savaitę afrikinis kiaulių maras diagnozuotas devyniems gaišusiems šernams, jie rasti Ignalinos ir Anykščių rajonų miškuose.