Naktį užfiksavo keistą gyvį
Nuvirtęs medis pastebėtas pirmadienį ryte, kai vilniečiai ėjo arba važiavo į darbus.
Vienas internautas taip pakomentavo pastebėtą vaizdą: „Čia Kaziukas kažkam taip suveikė? Bjauru žiūrėti. Kada geriausias laikas atsodinti? Policija galėtų kamerų įrašus aplink tą vietą labai rimtai pažiūrėti, nes miesto centre vaikščioti su kirviu ir medžius kapoti, švelniai tariant, yra įžūlu“.
Internautai pasidalino į dvi stovyklas: vieni teigė, kad tai žmogaus darbas, kiti spėjo, ar tik nebus bebrai apsireiškę. Vieną keistą padarą Neryje praėjusios savaitės vėlų vakarą teigė užfiksavusi ir skaitytoja Indrė.
Pora įdėmiai sužiuro į vandenį. Juodu laukė, ar neišnirs kokio nors gyvio galva, nes įtikimiausia atrodė panėrusios anties versija. Neišnėrė.
„Tada įtikinėjau vyrą, kad tai galėjo būti kokia nors šlykšti vandens žiurkė, ondatra ar kažkas panašaus, nors ir nedidelis padaras, bet naktyje šuolio į upę garsas galėjo atrodyti hiperbolizuotai. Svarstydami, su kuo susidūrėm, žvilgčiodami į tekantį vandenį lipom greičiau ant tilto, kur jausčiausi drąsiau. Naktinis Neries gyvenimas nebe atrodo toks ramus, nepastebimi gyviai užmena mįslių“, - savo patirtimi dalijosi skaitytoja.
Ar galėjo tai būti bebras?
Ar skaitytojos nupasakotas padaras galėjo būti tas pats, kuris taip niekadėjiškai nuskriaudė ir liepą? Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyr. specialistas Laimutis Budrys, pamatęs nuotrauką, patikino, kad suniokota liepa tikrai ne bebro, o žmogaus darbas.
Jam antrino ir kolega gamtininkas Selemonas Paltanavičius: „Tai tikrai ne bebro nugraužtas medis, o kažkokio niekadėjo kirviu ar dideliu peiliu nukirstas. Gaila, kad tokių dalykų atsitinka. Medžiui buvo skirta augti...“
L. Budrio teigimu, padaryta žala gamtai gali siekti per 580 eurų (daugiau kaip 2000 litų).
„Būtų gerai, kad tuo pasidomėtų ekologinė policija – gal kur kokie įrašai yra, juk viduryje miesto tokį medį nukirsti yra nusikaltimas“, - teigė specialistas.
Vilniaus universiteto (VU) Ekologijos ir aplinkotyros centro docentas dr. Alius Ulevičius, pamatęs nuotrauką, patikslino, kad galimas ir dar vienas scenarijus – medį galėjo pradėti graužti ir bebras, o pabaigti kirsti žmogus. Vis tiktai, jo teigimu, reikėtų detalesnės nuotraukos norint patvirtinti kurią nors iš versijų.
„Maža tikimybė, jog šioje vietoje bebras išliptų graužti medį - upės pakrantė išbetonuota, krantinė gan aukštoka. Bet kokiu atveju, norint pasakyti 100proc., reikalinga apžiūra vietoje arba graužimo paviršiaus makronuotrauka, pageidautina iš visų pusių. Bebrų jaunikliai dabartiniu laikotarpiu (pavasarį) migruoja ieškodami sau naujų plotų, todėl pavieniai jų graužimai galimi net ir netikėtose vietose“, - sakė A. Ulevičius.
Mena šaligatviais vaikštinėjusį graužiką
Nors šiuo atveju medį išniekino ne bebras, tačiau gamtininkai sutinka, kad prie Neries šiuo metu tikrai gali gyventi bebrų. Ir nenuostabu, kad pasivaikščioti išėję vilniečiai galėjo juos pamatyti. L. Budrys mena vieną atvejį maždaug prieš dvejus metus, kuomet prie Žaliojo tilto dažnokai buvo pastebimas vienas bebras, kuris neretai išlįsdavo iš vandens. Jis mėgdavo pasivaikščioti pakrantėmis.
Anot jo, vėliau bebras, matyt, persikėlė į kitą vietą, nes žmonės jo jau nebe sutikdavo.
„Jeigu bebras įspeičiamas į kampą ir neturi kur dingti – kiekvienas gyvūnas ginasi. Pats pultų nebent jeigu būtų užsikrėtęs pasiutlige – tai mažai realu, bet teorinė galimybė yra“, - samprotavo L. Budrys, paklaustas, ar toks iš vandens išniręs padaras galėtų žmogui sukelti pavojų.
Gamtininkai pastebi, kad laukiniai gyvūnai vis labiau pripranta prie miestietiško gyvenimo, išdrąsėja ir vis arčiau eina link žmogaus. Pavyzdžiui, prie žmonių sodybų atklysta lapės, ieškodamos sau maisto. Parskridę paukščiai neretai taip pat traukia prie šiukšlių konteinerių. Kartais gandrai užfiksuojami besiknisantys net sąvartyne.
Savivaldybė: kreipėmės į policiją
Vilniaus miesto savivaldybė savo ruožtu praneša, kad Neries krantinėje prie Mindaugo tilto nukirsdinta liepa yra 19 cm diametro ir buvo pasodinta šioje vietoje 2003 metais. Pasak medį apžiūrėjusių Želdynų poskyrio specialistų, sužalota liepa tikrai ne bebro, o žmonių darbas.
Įvertinta padaryta žala gamtai - 342 eurų. Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į policiją, kad ši imtųsi įvykio tyrimo.
Savivaldybės Eismo valdymo poskyrio specialistai jau peržiūrėjo netoliese įrengtų kamerų įrašus. Deja, Žygimantų-A. Goštauto gatvių sankryžos kameros neaprėpia teritorijos, kurioje buvo nukirstas medis.
Savivaldybės atstovai tikina, kad teritorija jau sutvarkyta, nukirsta liepa išvežta. Medis bus atsodintas pavasarį, kai orai atšils. Ketinama pasodinti tokią pačią liepą, kokios susodintos Žvejų gatvėje.