Vilnietis Liudas Aidietis, šunį vedžiodamas miškelyje, pastebėjo šviečiančius gyvius, tik ne jonvabalius, o šimtakojus. Paaiškėjo, kad apie šiuos retos rūšies nariuotakojus nedaug žino net mokslininkai, rašo "Vilniaus diena".

Su šviečiančiu šimtakoju 27 metų L.Aidietis pirmąkart susidūrė spalio pabaigoje. Iš tolo pastebėjęs žibantį tašką Liudas nesuprato, kas tai. Tačiau susidomėjo. „Iš pradžių pamaniau, kad ant miško
 takelio guli kokia nors fluorescensinė šiukšlė. Kad patenkinčiau smalsumą, žiburiuką paėmiau į rankas. Netikėtai ta “šiukšlė„, ilga kaip mažas sliekas, pradėjo judėti – jausmas, lyg ropinėtų vabalas. Man tai buvo nepažįstamas gyvis, nes iš žibančių vabalų buvau matęs tik jonvabalius, bet jų šviečiantis plotas mažesnis. Be to, jonvabaliai pasirodo tik pačiais šilčiausiais vasaros mėnesiais. O tuo metu buvo šalna“, – prisiminimais dalijosi vaikinas.

„Paskambinau bendruoju informacijos telefonu ir pranešiau apie radinį – šviečiantį šimtakojį. Pajutau atsiliepusios specialistės susidomėjimą, ji nukreipė į Vabzdžių evoliucinės ekologijos grupę“, – sakė Liudas. Reikalo esmę mokslininkams jis išdėstė raštu.

Prie laiško smalsus vaikinas pridėjo ir nuotraukų. Be to, pažadėjo, kad prireikus sudžiūvusius gyvių egzempliorius perduotų laboratoriniams tyrimams. Atsakymų iš mokslininkų L.Aidietis laukė neilgai. Tačiau nelabai jais apsidžiaugė. Paaiškėjo, kad Lietuvoje šimtakojų dorai niekas netyrinėjo.

„Jūsų nufotografuotas šimtakojis priklauso kojažandžių (Chilopoda) klasei, žemlindų (Geophilomorpha) būriui, galbūt Geophilus genčiai. Lietuvoje ši nariuotakojų grupė beveik netyrinėta, nėra juos pažįstančių specialistų, todėl negaliu rekomenduoti mokslininko, kuris galėtų tiksliau juos apibūdinti.

Iš tiesų, tarp šių šimtakojų yra žinoma švytėjimo (bioliuminescencijos) pavyzdžių. Pabandykite daugiau informacijos surasti internete, atlikęs paiešką: Bioluminescence Geophilomorpha“, – mokslininkų atsakymą pacitavo L.Aidietis ir prisipažino: buvo apmaudu.

Kadangi naujai atrastam šviečiančiam gyviui lietuviško pavadinimo nėra, Liudas jį nusprendė vadinti tiesiog liudvabaliu.