Punios šilas neabejotinai yra vertingiausia biologinės įvairovės atžvilgiu miško teritorija. Ilgą laiką jame buvo vykdoma ribota ūkinė veikla ir tik pastaraisiais metais jai suteiktas rezervato statusas. Siekiant ištirti pokyčius, kuriuos sąlygojo perėjimas į griežtos apsaugos zonos režimą, buvo pradėtas vykdyti medyno, negyvos medienos, savaiminio atsikūrimo, žvėrių daromų pažeidimų, paukščių, augalų, kerpių, grybų bei vabalų monitoringas.

Pastarojo rezultatai – ypatingai įdomūs“, – „Naturalit“ pranešime žiniasklaidai sakė Vytauto Didžiojo Žemės ūkio akademijos profesorius, projekto gamtosaugos ekspertas Gediminas Brazaitis.

Jam antrino ir entomologas dr. Vytautas Tamutis: „Nors Punios šile vabalų rūšinės sudėties tyrimai jau vykdomi ne vienus metus, jie niekada nebuvo apėmę visos teritorijos ir dažniausiai buvo fragmentiški. Pradėjus nuoseklius, kryptingus tyrimus bei kruopščią tyrimų medžiagos analizę buvo aptiktas daug didesnis rūšių spektras.“

Punios šilas

Kadangi atliktų tyrimų medžiagos analizė dar tebevyksta, tikėtina, jog Lietuvai naujų vabalų rūšių aptikimas – ne paskutinės džiaugsmingos žinios iš Punios šilo. Tikimasi, kad tyrimo rezultatai padės geriau suprasti Punios šilo ekologinę būklę ir identifikuoti Punios šilą kaip bioįvairovės išsaugojimui svarbią teritoriją.

Aptiktos rūšys liudija apie teritorijos unikalumą

„Visos 28 naujos Lietuvai rūšys – itin svarbios, juolab, kad jos kol kas aptiktos tik Punios šile. Svarbu atkreipti dėmesį, jog teritorijoje itin gausu saproksilinių (gyvenančių tik tokiose miškų buveinėse, kuriose gausu negyvos medienos) vabalų rūšių. Tai byloja apie tinkamas sąlygas jų gyvavimui“, – sakė dr. V. Tamutis.

Pašnekovo teigimu, ypač įdomus pūzdravabalio (lot. Pytho depressus) aptikimas: „Ši europinė Vakarų taigai būdinga rūšis yra itin reta visame paplitimo areale ir priskirtina išnykstančių rūšių grupei. Ji yra susijusi su sengirėmis, vystosi po nudžiūvusių eglių, kėnių, rečiau – po pušų žieve. Tai dar vienas požymis, rodantis išties didelį Vakarų taigos buveinių Punios šile gyvybingumą.“

Paprastasis pūzdravabalis

Mokslininkas pažymėjo, kad išskirtinę minėtos teritorijos buveinių bioįvairovę rodo ir kitos retos arba sunkiai aptinkamos rūšys (pavyzdžiui, Colon barnevillei (Leiodidae), Dorcatoma janssoni, D. substriata, D. punctulata, Stagetus borealis (Anobiidae), Denticollis borealis).

„Visgi kadangi jau kelerius metus aktyviai tyrinėju ūsuotinių paplitimą ir ekologiją, man įdomiausias radinys buvo margaūsis žieduolis (lot. Stictoleptura variicornis). Tai – itin reta vidurio ir vakarų Europoje ūsuočių rūšis“, – sakė jis.

Vienas vertingiausių miškų Lietuvoje

Nemuno vingyje plytintis Punios šilas yra išskirtinės vertės medynų kompleksas, kuriame dėl ribojamos ūkinės veiklos išliko daug pirmykščiams Europos miškams būdingų gamtinių komponentų. Jame tebeauga šimtamečiai ąžuolai ir pušys, yra natūraliai susiformavusių tankumynų bei plynių, miško šlapynių ir atvirų viksvynų.

Margaūsis žieduolis

Jis neretai vadinamas biologinės įvairovės židiniu dėl daugybės jame aptinkamų į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytų rūšių ir saugotinų buveinių.

2022 m. pavasarį Vyriausybė pritarė sprendimui 5 kartus išplėsti Punios šilo teritoriją ir suteikti gamtinio rezervato statusą. Tai – pirmasis Lietuvoje tokio dydžio gamtinis rezervatas, apimantis beveik visą miško masyvą. Ekspertų teigimu, tai – vienas vertingiausių Lietuvos miškų, tad čia turėtų būti sudarytos sąlygos vientisos sengirės formavimuisi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)