Spąstai gyvūnams ir parko lankytojams
„Labai liūdna, bet daugybė varlių tarsi į spąstus pakliūva į tas nelemtas šiukšliadėžes, - savo laiške rašė Justina. - Varlės čia įkrenta dešimtimis ir nebegali iš šių spąstų ištrūkti: iššokti per aukštai, be to, į šiukšlių dėžių vidų įdėti plastikiniai kibirai, kurių paviršius labai slidus. Savaitgalį su šeima, nepaisydami kreivų aplinkinių žvilgsnių, traukėme vargšes keliauninkes varles beveik iš kiekvienos šiukšliadėžės. Suskaičiavome net 60 išgelbėtų varlyčių.“
„Manome, kad tokios šiukšlių dėžės yra neapgalvotas sprendimas natūralios gamtos zonoje, pavojingos čia gyvenančiai faunai. Teoriškai, juk į tokią šiukšliadėžę, ypač tamsoje, gali neatsargiai kyštelėti koją žmogus, paslysti vaikas. Gal žmonės čia labai ir nesusižalos, bet smulkiems gyvūnams tai mirtinos žabangos“, - apie pavojų tiek parko gyvūnams, tiek lankytojams keliančias šiukšliadėžes rašė skaitytoja.
„Žinoma, matyt niekas nesuskubs jų (šiukšliadėžių – red. past.) greitai pakeisti, todėl labai prašau visus gamtą mylinčius parko lankytojus padėti varlėms. Tereikia žvilgtelėti į šiukšliadėžes ir ištraukus nunešti varles atokiau. Vargšės tyliai tūno, kitą kartą - jau apmėtytos šiukšlėmis, ir tik žmonės gali padėti joms iš šių spąstų ištrūkti“, - rašė skaitytoja.
Varlių gelbėtojų nestinga
Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė ir Lietuvos herpetologų draugijos pirmininkė Dalia Bastytė GRYNAS.lt sakė, jog skaitytojos aprašyta problema jiems yra žinoma ir patvirtino, jog tai tikrai kelia pavojų varlėms. Anot specialistės, problemą išspręsti būtų galima paprasčiausiai pakėlus aukščiau šiukšliadėžes.
Lietuvos herpetologų draugijos pirmininkė taip pat pagyrė varlių gelbėtojus, bei pamokė, kur reikėtų paleisti ištrauktas varles. „Labai gerai, kad žmonės varles iš šiukšlių dėžių ištraukia, nes pačios jos neišlips. O paleisti jas galima ir netoli šiukšliadėžės, tik taip, kad varlė vėl į ją neįšoktų,“ - patarė specialistė.
D. Bastytė pasidžiaugė, jog į jų Vingio parke vykdomą migruojančių varliagyvių apsaugos projektą, kurio tikslas yra apsaugoti šiuos gyvūnus nuo žūties po automobilių ratais, taip pat įsitraukė nemažai prijaučiančių žmonių. Pasak jos, varles per kelią nešioja ir moksleiviai, ir aplinkinių namų gyventojai.
Keis jau šiemet
Viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“, atsakingos ir už Vingio parko priežiūrą, direktorius Laisvūnas Budėnas GRYNAS.lt taip pat patvirtino, jog jiems varliagyvių problema – ne naujiena, apie tai dažnai praneša ir parko lankytojai.
Paklausus, ar neplanuojama problemos visiškai išspręsti įrengiant kitokio tipo šiukšliadėžes, „Vilniaus miesto parkų“ direktorius teigė, jog tokie planai bus įgyvendinti jau netrukus.
„Savivaldybės miesto ūkio ir transporto departamentas šiais metais planuoja Vingio parke pradėti keisti suolus ir šiukšliadėžes. Naujos šiukšliadėžės bus pakabinamos virš žemės, todėl problemos su varliagyvių įkritimu neliks“, - kalbėjo L. Budėnas.
Specialisto teigimu, „Vilniaus miesto parkai“ prisideda ir prie aplinkosaugininkų akcijų – būtent jų įstaiga parūpino palei kelią statomai tvorelei kuoliukų.
„Manau, kad statomos tvorelės, kitos priemonės varliagyvių gelbėjimui yra gera švietėjiška auklėjamoji priemonė, pamokanti, kad reikia saugoti visą gyvąją gamtą“, - sakė L. Budėnas.