Urvus tyrinėjantys speleologai savo kelionių neįsivaizduoja be ant galvos dėvimo prožektoriaus – šis mažas prietaisas jau tapęs speleologų simboliu ir vaizduojamas įvairiuose urvotyrininkų logotipuose bei ženkleliuose. Tačiau, pasak ekspedicijos „Gilyn į Žemės centrą“ 2012 dalyvių, toks prožektorius – ne tik būtinas speleologo atributas, bet ir nepakeičiamas pagalbininkas buityje.
„Visuomet nustembu pamatęs žmogų, vis dar naudojantį rankinį prožektorių, – prisipažįsta ekspedicijos vadovas Aidas Gudaitis. – Galbūt dėl to, kad speleologija užsiimu jau daugelį metų, be ant galvos dėvimo prožektoriaus neįsivaizduoju ir savo kasdienio gyvenimo – jis suteikia galimybę naudotis abiem rankomis, todėl yra nepalyginamai patogesnis už rankinį prožektorių tiek einant į rūsį uogienės atsinešti, tiek remontuojant automobilį, tiek vakare kepant šašlyką. Jau net nebeatsimenu, koks jausmas vienoje rankoje laikyti prožektorių, o kita mėginti atlikti buities darbus – turėtų būti labai nepatogu,“ – sako jis.
Vienas iš Lietuvos speleologijos pradininkų, Aido tėvas Vytautas Gudaitis pasakoja, jog anksčiau ant galvos dėvimus prožektorius speleologai gamindavosi patys. Tokie savadarbiai prietaisai būdavo dideli, nepatogūs ir trumpalaikiai, todėl parduotuvėse atsiradus šiuolaikiniams ant galvos dėvimiems prožektoriams jie iškart tapo geidžiamiausiu pirkiniu.
„Sovietų Sąjungos laikais patys gamindavome didžiąją dalį įrangos, nes pirkti nieko nebuvo, – tvirtina V. Gudaitis. – Kopėčias pasidarydavome iš dviejų troselių ir tarp jų įtaisytų „laiptukų“ – slidžių lazdų, virves pirkdavome iš žvejų, skirtas tinklams megzti. Svarbiausią speleologo prietaisą – prožektorių ant galvos – sukonstruodavome lipnia juosta suklijavę į bloką kelias baterijas ir pritvirtinę nuo paprasto rankinio prožektoriaus nupjautą lemputę. Toks požektorius šviesdavo apie 20 valandų, todėl ekspedicijos metu reikėdavo ne vieno,“ – šypsosi keliautojas.
Pasak alpinisto, turizmo reikmenų parduotuvės „Montis magia“ vadovo Andriaus Smirnovo, šiuolaikiniai ant galvos dėvimi prožektoriai yra nedideli, lengvi, apšviečiantys aplinką iki 90m spinduliu ir veikiantys daugiau nei 200val., todėl naudojami ne tik tyrinėjant urvus, bet ir kopiant į kalnus.
„Nebeprisimenu, kada paskutinį kartą mačiau rankinį prožektorių, – tvirtina Andrius Smirnovas. – Kadangi ir pats mėgstu keliauti po kalnus, ir daugelis mano draugų tuo užsiima, mes nebeįsivaizduojame savo buities be ant galvos dėvimų prožektorių. Pamatęs rankinį prožektorių jaučiuosi panašiai, kaip gatvėje išvydęs „žiguliuką““.
Andriaus Smirnovo teigimu, speleologų pamėgti „Petzl“ prožektoriai, toli gražu nėra skirti vien urvų tyrinėtojams, alpinistams ir kitų sričių profesionalams – juos dažnai įsigyja ir tiesiog su palapinėmis į gamtą poilsiauti vykstantys turistai, ir žmonės, ieškantys patogesnių sprendimų savo buičiai.